Z jakých důvodů můžete dostat výpověď

Smlouva

Výpověď je druhem rozvázání pracovního poměru. Může nastat z určitého důvodu, který je ve výpovědi skutkově popsána naplňuje některý z důvodu, které vyjmenovává zákoník práce, nebo bez důvodu, respektive bez jeho vyjádření ve výpovědi. Výpověď bez udání důvodu však může dát jen zaměstnanec. Zaměstnavatel, pokud vám dává výpověď, musí vždy uvést důvod a musí jít jen o takové důvody, které jsou popsány v zákoníku práce.

Organizační důvody

První skupinou důvodů pro výpověď ze strany zaměstnavatele jsou organizační důvody. Jde o důvody v § 52 písm. a)-c) ZP. Sem patří:

  • zrušení zaměstnavatele či jeho části
  • přemístění zaměstnavatele,
  • situace, kdy se zaměstnanec stane nadbytečným.

Pokud se zaměstnanec stane nadbytečným, musí být naplněno, že nadbytečnost je objektivně daná a přímo souvisí s organizačními změnami nebo jinými změnami na pracovišti.

Zdravotní důvody

Dále zákoník práce zná důvody, které vznikají na straně zaměstnance a jsou zdravotního charakteru. Jde o důvody v písmenech c) až e). Jde tedy o případy, kdy zaměstnance nemůže konat dosavadní práci a to kvůli pracovnímu úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí, vystavení zaměstnance nejvyšší přípustné expozici a podobně.

Důvody na straně zaměstnance

Dále zákoník práce, konkrétně jeho § 52 zná důvody, které vznikají na straně zaměstnance a jde o jakési nesplňování podmínek pro výkon práce či neplnění pracovních povinností. Jde o písmena f) až h). Jde tedy i to, že zaměstnanec nesplňuje předpoklady, které stanovuje právní řád (například řidič přijde o řidičské oprávnění) nebo bez zavinění zaměstnavatele nesplňuje požadavky. Požadavky zde chápeme jako požadavky zaměstnavatele, které důvodně klade na pracovníka. Například požadovaná úroveň cizího jazyka a podobně.

Porušování povinností

Jak bylo již zmíněno, porušením povinností se zabývají písmena g) a h). Výpověď vám tedy zaměstnavatel může dát také v případě, že jde o důvod, pro který lze okamžitě zrušit pracovní poměr. Tedy dle § 55 půjde i pravomocný rozsudek pro úmyslný trestný čin nebo zvlášť hrubé porušení pracovních povinností. Dále lze také dát výpověď těm pracovníkům, kteří méně závažně, ale soustavně porušují pracovní povinnosti. Vždy však musí být upozorněn zaměstnavatelem dle § 52 písm. g).

 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.