Nový podmořský kabel propojí Čínu s Evropou

01_kabel

Již v letošním roce dojde k položení nového podmořského kabelu, který propojí Čínu a Evropu. Kabel ponese jméno „The Peace“ – Mír – a značně navýší kapacitu internetové komunikace mezi oběma regiony. Jeho stavba je v čínské režii a není proto divu, že kromě toho, že svými parametry vzbuzuje údiv, pojí se s ním i jisté kontroverze. Co tedy o tomto projektu v tuto chvíli víme? A jak se na něj dívají třeba velké technologické firmy ze západu?

Dlouhý Mír

Nový kabel se pod mořskou hladinu zanoří v pákistánských vodách a opět se vynoří ve francouzském Marseille. Délka, kterou urazí data mezi těmito dvěma body bude více než deset tisíc kilometrů s tím, že se do této délky počítají i odbočky na Kypr a východoafrické pobřeží.

Zajímavá je i kapacita kabelu, která bude dosahovat 60 Tb/s. Hlavními uživateli této nové linky budou čínské společnosti operující v Evropě a v Africe. Ne snad, že by ji nemohl využívat nikdo jiný, ale velké společnosti jako Facebook a Google se již nechaly slyšet, že mají k dispozici dostatek své vlastní kapacity. Bylo by to pro ně koneckonců i hodně komplikované, neboť jako americké firmy mají vládou zakázáno využívat telekomunikační vybavení některých čínských firem, což je samozřejmě i případ kabelu „Mír“.

02_kabel

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Problémy s Čínou

Podmořské kabely budou do budoucna pravděpodobně zdrojem dalších politických třenic i v blízké budoucnosti. Důvodem je fakt, že v současné době teče naprostá většina dat skrze kabely instalované a provozované americkými společnostmi. Jinými slovy, podmořské kabely jsou zdrojem americké digitální dominance. Tu si budou Američané chtít udržet, ostatním bude naopak ležet čím dál tím více „v žaludku“.

Evropské země jsou v tomto ohledu do jisté míry rozpolceny, na jednu stranu si sami uvědomují rizika používání čínské digitální infrastruktury, na druhou stranu ale ani ony nechtějí úplnou americkou dominanci. V tuto chvíli se zdá, že Evropa se do jisté míry postaví za Čínu a nevyslyší americké volání po úplném odstavení Číny z podobných projektů, na druhou stranu ale bude prosazovat, aby komunikace určitého typu čínským kabelem nemohla procházet.

Jsme však jednoznačně svědky dalšího dějství boje o technologickou a ekonomickou nadvládu mezi Spojenými státy a Čínou.

Zdroj dat: https://www.researchsnipers.com/peace-cable-system-pakistan-to-be-linked-with-chinas-backed-submarine-cable/

Zdroj náhledového obrázku:  Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.