Stropy a snížení daní nezabírá – polská a maďarská inflace roste

Inflace

Když česká vláda začínala bojovat proti inflaci, řada politiků i ekonomů poukazovala na kroky okolních zemí. Polsko snížilo či u některých vybraných položek zcela zrušila DPH, Maďarsko se zase vydalo cestou cenových stropů. Nyní se ukazuje, že nešlo o dobré kroky, obě země mají vyšší míru inflace než my. Stropy ani zrušení daní nezabraly.

Vláda plošná opatření odmítala, nejspíše správně

Vláda Petra Fialy (ODS) musela jako první problém řešit právě vzrůstající inflaci, který se pak během několika měsíců dostala na rekordní čísla, kde se nyní, byť nejspíše ne dlouho, stále nachází. Při řešení těchto problémů kabinet odmítal plošná opatření, opozice pravidelně poukazovala na sníženou nebo úplně zrušenou DPH v Polsku a cenové stropy v Maďarsku. Nyní vidíme, že byť tato opatření v okolních zemích mohla nástup inflace zpomalit, za velmi drahou cenu tyto země jen problém odložily.

Vývoj inflace v ČR, Polsku a Maďarsku

Pokud srovnáme vývoj míry inflace u nás a v Polsku a Maďarsku, jsme na tom nyní nejlépe. Meziroční inflace byla u nás na nejvyšším bodě v září, kdy se dostala na meziroční hodnotu 18 %, v říjnu to bylo již „jen“ 15 %. Od ledna 2022 do června tohoto roku meziroční míra inflace rostla setrvale a relativně rychle, kdy se inflace dostala z 9,9 % na 17,2 %. Poté růst zpomalil a v říjnu oproti září se pak růst snížil. Když zde začínala dvojciferná inflace, Polsko i Maďarsko se drželi pod naší úrovní. To se však u Maďarska změnilo v srpnu tohoto roku, kdy inflace postupně vyskočila na 21 % k říjnu tohoto roku. Polsko se pak nad české hodnoty dostalo v září, kdy inflace činila přes 17 %.

Drahé a neúčinné nástroje

Ukazuje se tedy, že plošná řešení vysoké inflace v případě Maďarů a Poláků nepřinesla ovoce. Navíc jsou tato opatření velmi drahá. Dle polského listu Gazeta Prawna protiinflační politika polské vlády stála rozpočet asi 30 miliard zlotých, tedy v přepočtu asi 159 miliard korun. Nulová DPH pak má v Polsku platit ještě v prvním pololetí roku 2023. V Maďarsku pak byla politika ještě více neefektivní. Zastropování cen základních potravin výrazně zdražilo ceny potravin ostatních. Navíc zastropované pohonné hmoty také nefungovaly, nyní je jich v zemi nedostatek a po urgenci tamní společnosti Mol vláda zastropování zrušila.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-snizeni-dph-ci-cenove-stropy-nezabraly-inflace-v-polsku-a-madarsku-je-vyssi-nez-v-cr-40416341#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest179_tlacitka_u_boxiku_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mira-inflace-v-madarsku-v-rijnu-vzrostla-na-21-1-procenta-prekonala-odhady/2283220

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.