Přijdete se podívat na nejcennější poklad naší země?

koruna

České korunovační klenoty: poklad, který neustále probouzí v lidech zvídavé otázky s nejasnými odpověďmi, a který fascinuje celé generace. Opět se přiblížil čas, kdy si je mohou občané prohlédnout. Klenoty budou vystaveny na poslední dobu trochu netradičně v katedrále svatého Víta, a to již během ledna příštího roku. Těšit se navíc můžeme i na unikátní ostatky svatého Václava, které budou k vidění ve Svatováclavské kapli. Nejcennější poklad České republiky tak bude opět k vidění.

Odkaz Karla IV.

Koruna, žezlo a jablko: kdo by si nepamatoval tradiční klenoty krále Karla IV.? Znají je pravděpodobně i malé děti. Svatováclavská koruna, která měla podle legendy nést na svém vrcholu trn z Kristovy trnové koruny, se navíc opět v souvislosti s vyjmutím klenotů podrobila nedávno dalšímu vědeckému bádání. Výsledky tohoto průzkumu by měly být známy již v nejbližší době. Zkoumána bude především nově objevená dutina, kde by se trn mohl nacházet.

Korunovační klenoty jsou uloženy pod patronací sedmi držitelů klíčů. Ty má nejen prezident České republiky Miloš Zeman, ale nyní také nový premiér Petr Fiala. Držiteli jsou potom také arcibiskup, děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta, předsedové obou parlamentních komor, a nakonec i pražský primátor. Ti všichni se opět sejdou, aby klenoty vyzdvihli.

katedrála

Foto: Pixabay

Veřejná výstava klenotů

Korunovační klenoty si budete moci prohlédnout v době od 17. do 21. ledna. Vyjmuty z Korunovační komory budou ale již 16.ledna. Kromě korunovačních klenot bude na netradičním místě ve svatováclavské kapli možnost vidět i lebku samotného svatého Václava. Ta běžně k vidění v Praze není, pouze je každoročně převezena do Staré Boleslavi na svatováclavskou pouť.

Jako vždy, když jsou klenoty vystaveny, lidé s nadšením stojí v dlouhých frontách a s očekáváním čekají na možnost vidět korunu a další klenoty. Vyjadřují tím především nemalý zájem o naši vlast a naše dějiny, které si jistě zaslouží velkou pozornost.

Zdroje informací: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/729935/hrad-vystavi-klenoty-v-chramu-sv-vita-a-byl-ve-svatovaclavske-korune-trn-z-kristovy-koruny.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-novinky-o-ceskych-korunovacnich-klenotech-220657

Náhledové foto: Packare, CC0, via Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.