Pojišťovny chtějí vracet přeplatky za léky, řada lidí si ale složenky nevyzvedla

přeplatek

Nevyplacené přeplatky za léky činí až překvapivě velkou sumu peněz. Pojišťovny je mohly lidem vrátit, spousta jich toho ale nevyužila a o své peníze tak přišla. Jen VZP za minulý rok měla vracet 45 milionů korun zpět klientům, kteří však z nějakého důvodu na výzvu nezareagovali. Řada lidí si složenky nevyzvedla a týká se to hlavně seniorů, lidí nad 70 let. Nedoručené částky za léky navíc rok od roku rostou.

Vratky bez adresáta

Nevyplacené vratky jdou do miliónů korun, ale mít přehled nad všemi klienty je pro pojišťovnu téměř nemožný. Řada z nich nenahlásila změnu bydliště, nevybírá schránku nebo třeba leží v nemocnici. Pojišťovna tak nemá šanci je kontaktovat.

Klient, který si na poště částku skrze poukázku typu B nevyzvedl, promarnil svoji šanci na vrácení peněz. Peníze se namísto klientovi vrátily zpět pojišťovně. Jen za loňský rok vracela VZP v přeplatcích rekordních 800 milionů korun, u nichž je zmíněných 45 milionů nedoručených. Rozesílání zhruba milionů však poukázek vyšlo pojišťovnu v loňském roce na 43 milionů korun. I tuto částku musela pojišťovna zaplatit. Řada seniorů stále bohužel nemá bankovní účty, s nimiž by mnoho problémů odpadlo.

léky

Foto: Pixabay

Problémy mají všechny pojišťovny

Nedoručené doplatky za léky se netýkají jen naší největší zdravotní pojišťovny, tento problém řeší např. i pojišťovna RNB. Zde narostly nevyzvednuté částky meziročně až o 70 procent.

A jak to s výší vratek vlastně je? Průměrná nevyplacená částka je přes 1200 Kč. Počítá se přitom z toho, jaký limit pro doplatky daný klient má. U běžných pojištěnců činí roční maximální částka 5000 Kč, u dětí a lidí nad 70 let potom 1000 Kč. Jiné limity mají také lidé se zdravotním postižením.

Velké změny by ale měly přijít s příštím rokem. Pokud změny projdou, systém bude fungovat tak, že prodavači v lékárnách uvidí, zda již klient dosáhl limitu a pokud ano, nebude doplatek muset vůbec platit.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-nedorucenych-preplatku-za-leky-pribyva-seniori-prichazeji-i-o-tisice-40467680

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.