Pozor na podvodné telefonáty a zprávy ohledně přeplatku a nedoplatku na daních

telefonát

Finanční správa varuje před podvodnými zprávami a telefonáty, které se v posledních dnech šíří po celé České republice. Jak poznat, že se jedná o podvod? Kam se obrátit v případě pochybností?

Jen co začala Finanční správa ČR rozesílat přeplatky, tak už se objevily podvodné zprávy a telefonáty. Na co si dát pozor? Co dělat, pakliže dostanete či obdržíte falešný telefonát? A kam se můžete obrátit v případě pochybností?

ČR čelí nárůstu online kriminality

Česká republika dle Policie ČR čelí bezprecedentnímu nárůstu online kriminality. Od roku 2020 se počet kyberpodvodů až zdvojnásobil. Jejich podíl na celkové kriminalitě v loňském roce dosáhl takřka 11 %. V průměru ČR páchá v kyberprostoru denně bezmála 54 trestných činů. Není tak divu, že jakmile došlo k vyplácení přeplatků osobám, které již podali daňové přiznání, že toho zneužívají podvodníci.

Podvodný telefonát vydávající se za Finanční správu ČR

Jak poznáte, že se jedná o podvodný telefonát? Po zvednutí telefonu vám hlasový automat oznámí, že máte přeplatek na daních, a to například ve výši 30 tisíc korun. Po stisknutí klávesnice vám poté v SMS zprávě dorazí odkaz na podvodnou stránku. V SMS jsou odkazy na podvodný web mfcr-cz.eu nebo adissprmfcr-cz.eu. Zde se z vás po přihlášení do falešného portálu snaží získat citlivé osobní údaje nebo přístupové informace k vašemu bankovnictví.

Pozor na podvodné SMS zprávy a e-maily

Bez předcházejícího telefonátu můžete obdržet také rovnou SMS zprávu nebo e-mail upozorňující na daňový přeplatek/nedoplatek. Podvodníci samozřejmě za tímto účelem zneužívají logo Finanční správy ČR a portálu Moje daně. Finanční správa upozorňuje na skutečnost, že k vyplacení přeplatku dochází automaticky na základě žádosti o přeplatek podané v rámci daňového přiznání. Nic dalšího už po vás nepožaduje. Rovněž tak nikdy v SMS zprávě či e-mailu neposílá aktivní odkazy, nevolá pomocí hlasového automatu a nepožaduje citlivé osobní údaje či přístupové informace k internetovému bankovnictví.

Obezřetnost na prvním místě

Finanční správa ČR apeluje na občany, aby byli co nejvíce obezřetní. Automatické telefonáty z Finanční správy zavěsily a rozhodně neklikali na žádné odkazy. Pokud budete mít jakékoli pochybnosti, tak se obraťte na váš příslušný finanční úřad.

Zdroj: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy-gfr/tiskove-zpravy-2024/varovani-pred-podvodnymi-telefonaty-a-sms

https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/453140-pozor-na-falesny-preplatek-varuje-financni-sprava

Náhledové foto: Pixabay