Sankce vůči Rusku kvůli agresi – na koho dopadnou

Rusko

Evropská unie ve spolupráci se Spojenými státy americkými a Velkou Británií plánují rychlé uvalení sankcí vůči Ruské federaci. Důvodem je akt agrese ze strany Rusů z 21. a 22. února, tedy uznání separatistických republik na východě Ukrajiny a následné poslání ruských vojenských jednotek na území Ukrajiny. Mělo by jít o zatím největší balík protiruských sankcí. Čeho by se měly sankce dotknout? Na to se nyní podíváme.

Sankce Evropské unie

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel oznámili, že EU uvalí ekonomické sankce na ruské banky, které financují vojenské operace na východě Ukrajiny. Dále chce EU omezit přístup ruského režimu na finanční a kapitálové trhy v EU. Tyto prvotní sankce mají být natolik tvrdé, aby Rusko odradilo od další agrese a vyhrocení situace v ukrajinsko-ruském konfliktu.

Tvrdý postoj Borise Johnsona

Stejně tvrdě chce zasáhnout také Velká Británie. Ta ústy svého ministerského předsedy Borise Johnsona oznámila v úterý, že zavede mezinárodní balíček opatření, jehož součástí jsou sankce na pět ruských bank a tři podnikatele, kteří jsou dle londýnské vlády blízcí vedení státu. Budou jim zmražena aktiva a zakázáno vstupovat do Británie. Tento balíček má být jen prvním sankčním nástrojem. Británie totiž věří v další iracionální chování Kremlu. Rusko dle Británie narušilo ukrajinskou suverenitu i mezinárodní právo. Nakonec Johnson uvedl, že sankce dolehnou na ty, kdo podporují ruskou válečnou mašinerii.

Scholz poslal Nord Stream 2 k ledu

Odmítavé postoje přišly i z Německa. Naši západní sousedé oznámili, že nynější chování a postup Ruska proti Ukrajině brání udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Kancléř Olaf Scholz uvedl, že nedotknutelnost a neměnitelnost hranic a suverenita státu je základem poválečného světového řádu. Mezinárodní společenství nyní musí dle německého kancléře na neoprávněné a nepochopitelné jednání Ruska zareagovat. Toto chování nemá zůstat bez následků.

Japonsko uvažuje o stopce na čipy

Dle japonských médií budou sankce Japonska vůči Rusku nejspíše zahrnovat i zákaz vývozu čipů a dalších vyspělých technologií do Ruska. Japonská odpověď na invazi Ruska na Ukrajinu by mohla být rozsáhlejší než v roce 2014, nyní například zvažuje přísná opatření na ruské banky.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/invaze-rusko-sankce-britanie-donbas-vychodni-ukrajina-evropska-unie-borell-javid.A220222_091947_zahranicni_dtt
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.