Další západní sankce povedou ke smrti byznysu v Rusku

Rusko

Vývoj v Rusku a na Ukrajině zatím nevypadá nijak růžově. Vše postupně míří k vydání dalších sankcí ze strany západních mocností. Situace je naprosto logická, jelikož je zapotřebí zastavit Rusko, které si nebere servítky ani s územní celistvostí Ukrajiny. Přesto je nutné uvést, že další sankce mohou mít doslova smrtící účinky na podnikatele, kteří v Rusku působí. Jejich byznys prostě a jednoduše zlikvidují.

Jako by nestačila vysoká inflace a epidemie

I takto je možné hovořit. Vždyť pandemie koronaviru a inflace už tak ohrožují podnikání lidí takřka po celém světě. Nyní ještě přichází tolik obávaný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Sankce přijít musejí, a to v různých podobách. I ruští podnikatelé z nich pochopitelně nejsou nijak nadšení. Zkomplikují život i jim a Rusko se ještě více ekonomicky oslabí. Které sankce by tedy východního medvěda měly zahnat více do kouta?

Odstřižení od bankovních služeb 

Nejčastěji se hovoří o odříznutí Ruska od bankovního systému SWIFT. Tento finanční systém je v podstatě unifikovaným nástrojem sloužícím ke komunikaci mezi bankami po celém světě. Když se třeba některá z našich firem podnikajících v Rusku nebude moci na daný systém napojit, nedokáže posílat finanční prostředky do Evropy. Nebude tak moci platit za odebrané zboží. Dále se firmy pochopitelně obávají zavedení cla a dalších poplatků, které mohou zkomplikovat jejich obchodování.

Zvýšení nákladů

Také s tím je nutné počítat. Třeba takové uzavření Nord Streamu může vyjít Evropu velmi draho. Americký zkapalněný plyn nebude i přes hlásané spojenectví žádnou levnou záležitostí. Náklady na výrobu tak logicky půjdou nahoru, což se promítne také ve zvýšených cenách zboží a služeb.

Osobní kontakt při byznysu

Je nesmírně důležitý. Rusové pochopitelně chtějí obchodovat v Evropě a rádi sem jezdí na obchodní cesty domlouvat nejrůznější kontrakty. V případě uvalení sankcí to všechno bude mnohem složitější a každý člověk, který sem z Ruska dorazí, bude maximálně lustrován. To samé platí také v případě cest tuzemských obchodníků do Ruska. Velké problémy budou také s vysáváním víz a v neposlední řadě upadla podpora ambasád, jež se fakticky vylidňují.

Zdroje info: seznamzpravy.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.