Rozhodnutí soudů: Zaměstnavatelé většinou okrádají zaměstnance o placené přestávky

Přestávka

Do odpracované doby se musí počítat veškerý čas, který stráví zaměstnanec na pracovišti, případně v jeho dosahu. Přesně takto zněl závěr Ústavního soudu ČR a Soudního dvora EU v říjnu 2021. Pokud jsou zaměstnanci na místě a mohou reagovat na své pracovní záležitosti, musí jím být tato doba proplacena. V České republice se tak pochopitelně většinou vůbec neděje, což je nyní pochopitelně protizákonné.

Odečítání přestávek je běžné

Spousta zaměstnavatelů jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru odečítá z pracovní doby přestávky. Jednat se může od půl hodiny a ž do dvou hodin z pracovní doby jedné směny. Zaměstnanci takto mohou přijít o statisíce korun. O doplacení této mzdy si mohou požádat až tři roky zpětně. Stejně tak mají nárok na případné úroky z prodlení. To ale bohužel mnozí vůbec neví.

PřestávkaFoto: Pixabay

Rozhodnutí soudů jsou logická

Jednoznačně. Týkala se především sporu, který vedli hasiči vůči svým zaměstnavatelům. Právě hasiči jsou na místě svého výkonu velmi dlouho a i při přestávkách jsou připraveni reagovat v případě, že mají výjezd. Ostatně podobná byla situace i u policistů a zdravotních sester. Také tady nakonec jejich žádosti Nejvyšší správní soud ČR vyhověl. Přestávky, kdy jsou zaměstnanci zaměstnavateli k dispozici, musí být placené.

Když jste připravení, neodpočíváte

Jednoznačně. Ostatně vše vysvětluje advokát JUDr. Pavel Široký z AK Široký Zrzavecký: „Soudy správně vyhodnotily, že pracovník je vzdálený od svého rodinného a sociálního prostředí a má velmi malý prostor pro nakládání se svým časem. Proto nelze mluvit o době odpočinku, navíc když musí být stále připraven k zásahu.” JUDr. Široký ostatně založil i vlastní inciativu, kterou nazval příznačně Placené přestávky. Snaží se upozornit zaměstnance na jejich práva, která jsou jim z hlediska proplacení přestávek upírána. Pomohl již stovkám z nich k získání peněz, jež jim právem náležely.

U sousedů je praxe odlišná

Jednoznačně, třeba v takovém Německu by si zaměstnavatelé odečítání přestávek z pracovní doby nedovolili. U nás se tak bohužel děje masově a je zapotřebí s tím něco dělat.

Zdroj info: Placeneprestavky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.