Otcovská dovolená je nyní dvoutýdenní

Otec

Pojem otcovská dovolená je s námi již nějakou dobu. Lze říci, že si na tuto relativní novinku společnost již zvykla. Nyní je ale třeba zvyknout si na další změnu v délce jejího trvání. S čím tedy mají nyní novopečení tatínkové počítat?

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená, přesněji „dávka otcovské poporodní péče“, je v českém právním řádu zavedena od roku 2018. Poskytována byla tato dávka po dobu jednoho týdne (v celku) v době šest týdnu po narození dítěte. Hlavní motivací zavedení dávky bylo umožnit otcům užít si čas se svým novým potomkem, stejně jako být oporou matce v době po porodu.

Od začátku roku 2022 lze nově čerpat otcovskou dovolenou po dobu až dvou týdnů. V platnosti zůstává pravidlo, že otcovskou dovolenou může otec čerstvě narozeného dítěte čerpat pouze nepřetržitě.

Otcovství

Foto: Pixabay

Kdo může čerpat otcovskou dovolenou?

Na dávku budou mít možnost pouze otcové, kteří se k jejímu čerpání přihlásí v den nástupu. Aby mohli čerpat z nemocenského pojištění, musí být zapsáni v rodném listě dítěte, a to i za předpokladu, že rodiče nejsou sezdáni.

Výše otcovské poporodní péče je stejná jako mateřská a vypočítává se z platu za posledních dvanáct měsíců. Otcům se vyplácí 70 % z jeho platu, a to po dobu 14 kalendářních dní.

Hospitalizace dítěte či matky v době šestinedělí může nástup otcovské péče prodloužit a ten se tak může uskutečnit až v den jejich po propuštění z nemocnice. Pokud by pobyt trval déle, lze nástup na otcovskou dovolenou nastoupit i mimo šestinedělí, ale pouze do jednoho roku věku dítěte. Za hospitalizaci se však nepovažuje standardní péče o matku a dítě v době těsně po porodu, tj. 3 – 5 dní.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/finance/clanek/otcovska-se-prodlouzila-na-dva-tydny-prerusit-ji-nelze-40384395

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.