Průzkum: Co očekávají Češi v práci po konci pandemie

01_prace

Dnes se blíže podíváme na průzkum Workmonitor, který pravidelně připravuje personálně poradenská společnost Randstad. Tématem bylo, co očekávají Češi v pracovní sféře po konci pandemie. Jaké jsou výsledky? Co si v práci Češi přejí?

Zachování mzdy nebo práci z domova i z pracoviště

Podle zveřejněných výsledků průzkumu Workmonitor (zveřejněn v tiskové zprávě 24. 2. 2021) je pro 57 % pracovníků klíčovou věcí udržení si stejné výše mzdy. Necelá polovina, konkrétně 45 % zaměstnanců pak řeší jistotu existence jejich zaměstnání jako klíčovou prioritu po odeznění globální pandemie. 34% zase vidí, jako klíčový aspekt jakousi kombinace homeoffice s prací z kanceláře či jiného pracoviště. Když se podíváme na tento poslední aspekt blíže, je zajímavé, že u takzvaných bílých límečků (tedy zjednodušeně řečeno pracovníků v kancelářích) chce jen 10 % po konci pandemie pracovat výhradně z kanceláře. Úplný homeoffice je pak ideální pro asi 13 % respondentů. Největší část zaměstnanců tedy tvoří ti, kdož chtějí kombinovat oba modely.

Ochota změnit práci či obor

Dále se průzkum zabýval tím, jak moc jsou zaměstnanci ochotni ke změnám práce, jejich činnosti nebo dělat jiné ústupky ve vztahu k pracovní náplni a pracovním podmínkám. Tady se situace liší dle toho, o jaké zaměstnance jde. U již zmíněných bílých límečků je tato ochota vyšší. Dělnické profese však mají vyšší nároky, a to i v případech, kdy postrádají vyšší kvalifikaci. Dělničtí zaměstnanci ve výrobě  totiž v době před pandemií patřili na trhu práce k nedostatkovému zboží. Proto nejsou zvyklí na ústupku v jejich nárocích. Situace po koronavirové pandemii bude však jiná a i tato skupina pracovníků by měla být ochotna dělat značné ústupky.

Infografika - průzkum Workmonitor
Infografika k průzkumu Workmonitor

Ústupky pro udržení si zaměstnání

Velká skupina zaměstnanců však dodává, že by byla ochotna učinit značné ústupky, bylo-li by to v zájmu udržení si své pracovní pozice. Až třetina zaměstnanců by byla ochotna převzít jinou roli, byli-li by o to požádáni. Pětina pracovníků by se také vzdala benefitů (například příspěvek na dopravu, penzijní připojištění, zdravotní pojištění). 12 % respondentů pak odpovědělo kladně na otázku, zda by si v případě potřeby navýšili pracovní hodiny – i bez zvýšení mzdy. 5 % lidí by pak dokonce přistoupilo i na snížení mzdy.

Zdroj: TZ průzkumu Workmonitor společnosti Randstad z 24. února 2021
Zdroj použitých grafik: Společnost Randstad
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.