02_hyundai

Hyundai vyjde servisní svolání aut draho

Automobilky čas od času identifikují problém, který  může být pro řidiče a pasažéry jejich aut potenciální bezpečnostní hrozbou či jim způsobit jinou nepříjemnost. To vede většinou k tomu, že svolají auta daného typu k servisnímu zásahu. Něco podobného samozřejmě není nikdy levnou záležitostí. Částka, kterou za podobné svolání vozů k nápravě problému musí nyní zaplatit Hyundai, je však jedinečná. Z pohledu ceny, kterou musí Hyundai zaplatit za jedno vozidlo, se jedná o částku rekordní. Proč tedy bude právě toto svolávání tak drahé?

Důvod svolávání

V poslední době došlo k několika (konkrétně k patnácti) požárům baterií v elektromobilech Hyundai. To je samozřejmě dostatečný důvod k tomu, aby výrobce povolal dotčená auta do servisů. V tomto případě se jedná o 82 tisíc vozů. To není nikterak velké číslo, zvláště pokud jej srovnáme např. se svoláváním vozů General Motors kvůli vadným airbagům, kterých muselo do servisu celek 7 milionů. N2co jiného je ale cena.

01_hyundai

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kolik to bude Hyundai stát?

Nejprve se pro porovnání ještě jednou vrátíme ke zmiňovanému svolávání vozů General Motors. Za sedm milionů oprav zaplatila společnost 1,2 miliardy dolarů, tj. necelých 200 dolarů na jeden vůz. Hyundai bude nyní platit celkově 900 milionl dolarů za 82 tisíc oprav. Jedna vyjde tedy jihokorejskou automobilku na 11 tisíc dolarů.

Tento nepoměr je dán samozřejmě tím, že výměna celé baterie je zkrátka  extrémně drahá záležitost. Ale právě v tom tkví jedinečnost problému, kterým Hyundai prochází. Jen zcela výjimečně se stane, že automobilka vypustí do prodeje vůz, který trpí problémem u tak zásadní (a tak drahé) komponenty, jako je baterie u elektromobilu.

Dáno je to samozřejmě tím, že elektromobilita je poměrně novou zálěžitostí a automobilky s ní nemají dostatek zkušeností. S podobnými problémy se tak pravděpodobně budeme ještě nějakou dobu setkávat.

Zdroj dat: https://edition.cnn.com/2021/02/25/tech/hyundai-ev-recall/index.html

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *