Na co máte při epidemii právo v práci

Pandemie koronaviru se řeší téměř všude. My se dnes zaměříme na její pracovněprávní aspekt. podíváme se totiž na to, na co máte, jako zaměstnanec v zaměstnání právo. Co váš zaměstnavatel může, a co si nesmí dovolit? Na to si dnes odpovíme.

Když máte nařízenou karanténu

Pro všechny obyvatele platí karanténa, ve smyslu, že ven se můžeme vydávat jen při výjimkách, které stanovila vláda (nákupy, nezbytná péče o blízké, navštěvování zaměstnání). Může vám být, ale nařízena úplná karanténa, která vám znemožní navštěvovat práci. Například kvůli styku s nakaženým nebo kvůli cestování. V takovém případě musíte být 14 dní doma. Máte právo na náhradu mzdy nebo platu, a to ve výši 60 % průměrného výdělku. Tuto částku vám vyplácí zaměstnavatel (od 15. dne ČSSZ).

Když nemůžete pracovat

Pokud zaměstnavatel uzavře zcela pracoviště z důvodu, že nemůže fungovat, či dle nařízení vlády nesmí, pak máte opět na nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Pokud zaměstnavatel trpí nedostatkem odbytu svého zboží či služeb, může také uplatnit institut částečné nezaměstnanosti, který upravuje zákoník práce. Požadavek, aby šlo o nepředvídatelné omezení odbytu poptávky zde v případě pandemie koronaviru nejspíše obstojí. V takovém případě může zaměstnavatel snížit přidělovanou práci pod sjednaný rozsah pracovního úvazku. Zaměstnanec má nárok, jako při jiných překážkách v práci na straně zaměstnavatele náhrada mzdy dle § 209 zákoníku práce.

Nařízení dovolené

Zaměstnavatel vám také v souvislosti s koronavirovou pandemií (ale nejen s ní, jde o obecné pravidlo), může nařídit čerpat dovolenou. Toto může udělat i když se vám to zrovna nehodí. Nesmí však rozhodnout ze dne na den. Zákoník práce upravuje, že pokud vám zaměstnavatel nařizuje dovolenou, musí vám o tom dát vědět minimálně 14 dní dopředu, a to tak, že v písemné formě.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.