Aktivní důchodci si o zvýšení penze musejí zažádat

Když člověk dosáhne řádného důchodového věku, který se každou chvílí samozřejmě mění, nemusí se ještě automaticky rozloučit s pracovním životem jako takovým. Proč by tak taky učinil, když za každý odpracovaný rok nad rámec povinností dostane k vypočítané penzi další peníze na přilepšenou, že? Pokud ovšem o tyto benefity skutečně stojíte a dále pracujete hlavně z tohoto důvodu, musíte si o zvýšení důchodu sami zažádat. Automaticky k tomu totiž bohužel nedochází a lidé se často zbytečně přicházejí o sumu, která jim právem náleží.

Jak se to má se zvyšováním důchodu

Zákon o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. jasně říká, že člověk v pokročilém věku, který dále vykonává výdělečnou činnost nad rámec povinností, má nárok na zvýšení vyměřené penze. Konkrétně se jedná o 0,4 procenta za každých 360 odpracovaných kalendářních dnů, což na první pohled nepůsobí nijak oslnivě, nicméně z hlediska dlouhodobého rozdíl určitě pocítíte. Mnoho lidí si ovšem myslí, že částka jim bude k penzi připočtena zcela automaticky. Toto tvrzení se však nezakládá na pravdě.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Bez akce není žádná reakce

Třetí Newtonův zákon nás ve škole naučil, že bez akce zpravidla nedochází k žádné reakce. V případě zvyšování důchodů při větším počtu odpracovaných let to samozřejmě platí také. Pokud pracující důchodce stojí o zvýšení penze, musí si jako pojištěnec sám zažádat na pobočce ČSSZ v místě trvalého bydliště.

Když tak vinou neznalosti neučiníte, hrozí, že nárok na vyšší důchod zanikne? Dochází k tomu totiž až v horizontu pěti let ode dne, za který zvýšená část náleží. Jestli se tedy zvýšení důchodu týká právě vás, rozhodně nad ničím neotálejte a proveďte příslušné kroky. Bylo by totiž zbytečné se připravit o peníze, o které jste se vlastními silami zasloužili.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.