Roušky a respirátory přes e-shop. Na co pozor

Respirátor

Roušky a respirátory – v dnešní době nejvíce chtěné i nedostatkové zboží. Stále pořád najdeme e-shopy, které je nabízejí a kde je lze sehnat. Možná i vy máte při prohlížení internetu největší část personalizovaných reklam zaměřené na roušky a respirátory. Dnes se podíváme, na co si musíte dávat pozor, pokud nakupujete roušky či respirátory na e-shopech. Pojďme na to!

Prověřte si e-shop

V dnešní době se naleznou podvodníci, kteří an strachu za pandemii chtějí vydělat, proto možná častěji narazíte na nabídky na koupi respirátorů a roušek. První c byste tedy měli udělat je, důkladně si prověřit e-shop a jeho zřizovatele. Najděte si obchodní podmínky a hledejte zde společnost s IČ, která internetové stránky vede. Dle dTestu je jedním z největších problémů anonymní e-shop, kde nelze nalézt kontaktní údaje. Zde je velké riziko, že po zaplacení vám zboží nepřijde. Vedle toho mohou být ještě vaše data zneužita. Dále je praxí některých nekalých e-shopů, že jen zprostředkovávají prodej mezi dalším (většinou čínským) prodejcem.

Ceny

No a dnešní situace se bohužel výrazně odráží i v cenách těchto výrobků. I pokud jste ochotni si připlatit, neměla by být vaše ochota nekonečná. Přemrštěné ceny totiž nemusí odpovídat reálné ceně výrobku. je třeba si sám zodpovědět, zda chcete například platit desetinásobek běžné ceny a podobně. Dále konkrétní nastavení cenové hladiny za roušky či respirátory mohou naplňovat skutkovou podstatu neúměrného krácení či lichvy dle občanského zákoníku. Prodejci totiž nabízejí ochranné pomůcky za ceny, které jsou v hrubém nepoměru mezi cenou a obvyklou hodnotou roušky a které zneužívají tísně spotřebitele.

Cenové stropy

Nezapomínejte také na to, že v březnu česká vláda rozhodla o tom, že na trhu s ochrannými prostředky budou existovat cenové stopy, jež nesmí prodejci překročit. U respirátorů třídy FFP3 je to 175 Kč bez DPH za kus či 350 Kč bez DPH za kus (v případě výroby mimo EU). Je také zakázán prodej těchto pomůcek mimo ČR, stejně jako byl zakázán vývoz dezinfekcí.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.