01_stezka

Evropa chce začít využívat svůj velmocenský potenciál

Prudký ekonomický růst Číny a z něj plynoucí její rostoucí politický vliv v různých částech světa působí starosti jak Spojeným státům, tak Evropě. Snaha o přetavení finančních a hospodářských prostředků, kterými Čína disponuje v míře vrchovaté, v politický vliv, je čím dál tím patrnější a západní politiky značně znervózňuje. Symbolem této snahy je potom čínský projekt tzv. Nové hedvábné stezky (někdy též Pás a stezka). Pod tímto pojmem se skrývá komplexní čínská obchodní strategie. Na tom, že tomuto nárůstu čínského vlivu je třeba čelit, panuje široká shoda. Evropa ale dosud svého obřího ekonomického potenciálu k tomuto účelu příliš nevyužívala, což by se nyní mělo změnit.

Alternativa k čínské cestě

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se shodli na tom, že Evropa musí být aktivnější a nabídnout v globálním měřítku alternativu k čínské Hedvábné stezce. Evropa by tak měla začít realizovat velké infrastrukturní projekty ve všech částech světa, stejně jako to činí Čína. Podle německého ministra zahraničí jsou nářky nad rostoucím geopolitickým vlivem Číny zbytečné a je třeba se mu reálně postavit.

02_stezka

Foto: Pixabay

Evropa vs. Čína

Reálně by mohly mít nové projekty podobu železničních síti, přístavů, letišť apod. Jejich budování by mělo podnítit vzájemné obchodní vztahy s danými zeměmi a posílit v nich evropský politický vliv. Seznam potenciálních projektů a jejich přesnou podobu nyní musí rozpracovat Evropská komise.

Stejně tak bude muset komise přijít s konkrétním způsobem financování. Je zřejmé, že Evropská komise půjde především cestou stimulací soukromých investic. První reálné návrhy lze očekávat během jara příštího roku, mělo by rozhodně jít o projekty, které budou co nejvíce „vidět“.

Evropa se tak podle všeho hodlá konečně zapojit do zápasu velmocí a začít v tomto směru naplňovat svůj nesporný potenciál.

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

6 komentářů

 1. Jaroslav Odpovědět

  Je tomu bohužel tak. Evropa se postupně vytrácí a ekonomickou, politickou i vojenskou nadvládu přejímá Asie v čele s Čínou. Na vině je vedení EU, které se zaseklo na naprosto nepodstatných nesmyslech a haldách příkazů či zákazů, které slouží jen k tomu, aby se vydatně uživila hromada neschopných úředníků. Pokud bude tato mašinérie v současné podobě existovat, cesta k prosperující či dokonce vládnoucí Evropě zůstane uzavřena.

 2. Jirka Odpovědět

  Zvláštní, jak moc vadí údajný vliv Číny a zároveň EU/USA nesmrdí peníze od Arabů, což je mnohem zrůdnější level.
  Nová hedvábná stezka je především o nové formě dopravy. Mezi mnohými zeměmi EU a Čínou je jen území RF a Kazachstánu, kam asi EU investovat nebude.

 3. curare Odpovědět

  To ale přece není jenom tak. Bude to dostatečně klimaneutrální nebo spíš pozitivní, budou se na tom podílet všechny sexuální, národnostní i rasové menšiny, nebude to urážet dotčené státy třetího světa, není to novodobý kolonializmus využívající nezaslouženého předstihu Evropy, kterého dosáhla jen jejich vykořisťováním? Tento nápad mě jako občana Evropské unie hluboce znepokojuje a žádám, aby ho přehodnotil Evropský parlament!!!!

 4. Michal Odpovědět

  Evroské firmy pomalu přestávají exitovat v žebříčcích velkých firem, zelený skanzen pomalu mění evropu v afriku i bez migrantů, stačí na to naši eko úředníci.

 5. Martin Vaněk Odpovědět

  Evropský potenciál? O čem to píšete, pane autore? Sníží-li Čína dovoz zboží a součástek do EU o 1/3, celé EU se do dvou měsíců položí… 🙁

  1. Josef K. Odpovědět

   Sorry, ale o tom ten článek přece je! EU je jednou ze tří největších globálních ekonomických mocností. Ale nic víc – není silou vojenskou ani politickou. A to je právě to, co se EU nyní snaží změnit. Vojenskou silou se zatím nestane, tomu brání politické uspořádání. Politickou silou se ale stát může a to je právě cíl projektu, který autor popisuje.

   Vy se ovšem projevujete jako typický Čech, jehož nejčastěji používanou větou je „to nejde“ nebo „to je blbost“. Fakt, že jsme na dovozu (nejen z Číny a neplatí to jen pro EU) poměrně dost závislí je fakt. A právě proto je potřeba se posunout dál. Můžeme se o to buď snažit, anebo říkat „to nejde“. Např. existují suroviny, které v Evropě nejsou. Můžeme je dovážet z Afriky, ale aby nám je tam Číňan nevyfoukl, je třeba mít tam politický vliv. To je to, o co se EU snaží a dělá to jediným možným způsobem. Vždycky se ovšem najdou tací, kteří si potřebují ulevit tím, že si do EU kopnou za každou cenu.

   Co vlastně svým příspěvkem chcete říct? Že se máme smířit s tím, že Čína bude vždycky nad námi a nám nezbyde než jí ležet u nohou? V seriálu Kosmo je pěkná scéna, ve které se ministr podivuje nad tím, že Češi nesledují přistání své lodi na Měsíci ale raději jdou pro kuře. A komentováno je to „Nedivte se, žádný Čech se nikdy nahoru nekoukal“ Vy to bohužel ukazujete v praxi.

   EU = 500 milionů obyvatel a HDP přes 17 trilionů dolarů. To zkrátka je velmocenský potenciál, ať se vám to líbí nebo ne. Dokonce bych řekl, že nemít velmocenské ambice je hřích. A na těchto velmocenských ambicích můžeme mít asi poprvé od vrcholného středověku podíl i my. Chce to ovšem trochu jiný přístup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *