Nový nejvyšší státní zástupce Stříž – co lze očekávat

Právo

Soustava státního zastupitelství má opět svou hlavu. Po rezignaci Pavla Zemana ke konci června bylo státní zastupitelství bez nejvyššího státního zástupce. Tutu funkci zastával do této doby Igor Stříž – Zemanův první náměstek. Nyní však vede již soustavu žalobců jako nejvyšší státní zástupce schválený vládou na návrh ministryně spravedlnosti. Co lze od této personální změny očekávat? A kdo je Igor Stříž?

Dlouholetý veřejný žalobce, před revolucí vojenský prokurátor

Igor Stříž je v soustavě státního zastupitelství (předtím prokuratury) již od roku 1986. Tehdy se stal právním čekatelem, posléze vyšetřovatelem a prokurátorem vojenské prokuratury. Byl také členem komunistické strany. Od roku 1996 pak působil na vrchním státním zastupitelství, přičemž v letech 1997 až 2007 byl náměstkem vrchního státního zástupce v Olomouci. Na nejvyšší státní zastupitelství se pak dostal spolu s příchodem Pavla Zemana na post nejvyššího státního zástupce v roce 2011. Stal se jeho prvním náměstkem. Právě předlistopadová profesní a stranická minulost je pro Igora Stříže kontroverzní. Například zástupce opozice Zbyněk Stanjura (ODS) komentoval jmenování Stříže tak, že vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci, jeden z nich se dne stal nejvyšším státním zástupcem.

„Choval jsem se vždy eticky a profesionálně,“ říká Stříž

Stříž však na výtky ke své profesní minulosti odpovídá, že je pro něj důležitějších těch 32 let, kdy se choval vždy eticky, profesionálně a v souladu se zákonem. „Nemíním v této funkci či výměnou za ni od tohoto svého profesního životopisu uhýbat,“ dodal.

Co lze od Stříže očekávat?

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jako své priority v úřadu označil posílení odpovědnosti státních zástupců. Například by se dle něj měly kauzy s menším dopadem, které jsou důkazně jasné, řešit dohodami o vině a trestu či jinými alternativními způsoby ukončení trestního řízení. Závažné kauzy však mají posílat státní zástupci k soudům vždy. Stejně tak mluvil Stříž v médiích o otevření debaty o novém zákonu o státním zastupitelství či novele toho stávajícího. Dle Stříže by bylo vhodné zavést výběrová řízení a upravit proceduru jmenování a výběru nejvyššího státního zástupce.

 

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/novy-sef-zalobcu-striz-rekl-ze-chce-vzdy-hajit-verejny-zajem/2063184
Náhledové foto – Pixabay.com

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.