Zvýšení maximální podpory v nezaměstnanosti pod drobnohledem

Nezaměstnanost

Podpora v nezaměstnanosti se v roce 2020 zvýšila, respektive její maximální výše, kterou lze pobírat. Dnes se na tuto problematiku podíváme a představíme si i podporu v nezaměstnanosti obecně. Pojďme tedy na to!

Délka pobírání

Podporu v nezaměstnanosti lze pobírat, jste-li uchazeč o práci a zároveň splňujete podmínky. Doba, kterou tuto dávku pobíráte se nazývá podpůrčí doba. Ta trvá maximálně:

  1. 5 měsíců pro uchazeče o zaměstnání mladšího 50 let,
  2. 8 měsíců pro uchazeče o zaměstnání staršího 50 let a zároveň mladšího 55 let,
  3. 11 měsíc pro uchazeče o zaměstnání staršího 55 let.

Klíčem k určení maximální podpůrčí doby je tak věk uchazeče o práci. Starší lidé, kteří jsou na trhu práce objektivně znevýhodněni pak mají vyšší maximální dobu. Rozhodný věk se určuje ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Výše podpory

Výši ovlivňuje zejména předchozí příjem, ale nejen ten. Dále forma skončení zaměstnání (jednostranné, dvoustranné) a důvod konce pracovního poměru (rozvázání zaměstnance nebo zaměstnavatelem například pro hrubé porušení pracovní kázně apod.). V závislosti na těchto faktech pak podpora může být:

  1. standartní,
  2. snížená,
  3. nepřiznaná (uchazeč nemá nárok).

Běžná a snížená sazba

Běžná sazba je tedy první 2 měsíce 65 % a další 2 měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby pak 45 % vašeho průměrného předchozího (posledního) měsíčního čistého výdělku. Snížená neboli nižší sazba za skončení zaměstnání bez vážného důvodu se pak týká lidí, kteří bez vážného důvodu ukončili poslední zaměstnání sami nebo dohodou. Mají nárok na 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Maximální výše podpory se zvyšuje. Při rekvalifikaci tak může uchazeč pobírat místo předchozích 19 389 Kč 21 729 Kč měsíčně. Při ukončení pracovního poměru uchazečem u více zaměstnání, z nichž u minimálně jednoho šlo o ukončení z vážného důvodu má tento nárok na 65 % první dva měsíce, 50 % další dva měsíce a zbytek podpůrčí doby 45 % průměrného čistého výdělku.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.