Studenti a podávání daňového přiznání

Pokud studujete a zároveň si přivyděláváte, určitě vás zajímá, jestli máte povinnost podávat daňové přiznání. V některých případech se tomuto úkonu bohužel nevyhnete a v tomto článku se dozvíte, jakých konkrétních situací se to týká.

Dvě brigády najednou se bez daňového přiznání neobejdou

Pokud si student vydělává peníze formou brigády, zpravidla se o jeho daňové přiznání postará zaměstnavatel. Opačný případ ovšem nastává ve chvíli, kdy pracuje pro dva zaměstnavatele současně. Pak musí stejně jako všichni ostatní zaměstnanci s příjmy ze dvou činností podat daňové přiznání povinně. Zatímco u prvního zaměstnavatele jistě podepsal růžový papír zajišťující slevu na dani a slevu na studenta, u zaměstnavatele druhého už takový papír podepsat nelze a proto všechny vaše příjmy zasáhne 15 % srážková daň.

Studenti a přivýdělek formou živnostenského oprávnění

Většina mladých lidí při studiu volí přivýdělek formou brigády (DPP či DPČ) a málokdy se rozhodnou s firmou uzavřít smlouvu na hlavní pracovní poměr. Pokud ovšem brigády nejsou momentálně k dispozici, další možností je začít pracovat na živnostenský list, což je výhodné především z hlediska pojištění. Jelikož za studenta do 26 let odvádí zdravotní pojištění stát, nemusí si první roky svého podnikání lámat hlavu s žádnými povinnými zálohami.

Se sociálním pojištěním se to má podobně, existují ovšem jisté limity, kolik si může student jako OSVČ za jeden kalendářní rok vydělat. Pokud jeho roční příjem překročí hranici 78  476 Kč (jedná se rozhodnou částku roku 2019, která se pro rok 2020 samozřejmě zvýší), musí státu odvádět minimální zálohy.

Pokud pak hovoříme o daňovém přiznání, jeho podání se za žádných okolností nevyhnete, jelikož je povinné pro každého člověka vydělávající si formou samostatné výdělečné činnosti. Odevzdat musíte také přehled o příjmech a výdajích za zdravotní i sociální správu.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Příjem z pronájmu daňovému přiznání rovněž neunikne

Není to příliš častý jev, nicméně někdy studenti zdědí nemovitost po zesnulém příbuzném a jelikož ji momentálně nechtějí využívat, poskytnou ji k pronájmu třetí osobě. V takovém případě je ovšem nutné podat daňové přiznání a jestli navíc disponujete ještě dalšími příjmy, budete potřebovat také potvrzení o zdanitelných příjmech z těchto činností.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.