Vyplatí se vám pojištění odpovědnosti v práci?

Směnka

V mnoha oborech a při mnoha činnostech se vám může stát, že v zaměstnání způsobíte zaměstnavateli nějakou škodu. Pokud menší, někdy to nestojí ani za řeč. Horší je to, když se škoda vyšplhá přes hranici několik tisíc. Pojďme se tedy podívat, kdy se vám při zaměstnání vyplatí pojištění odpovědnosti.

Na co slouží?

Toto pojištění sjednáte pro případ, že způsobíte nějakou škodu, přičemž při situaci nechybí ani faktor vaší chyby, opomenutí, nedbalosti a podobně. Chrání tedy pojištěného před nutností platit veškeré škody, které způsobí. Někoho se dokonce toto pojištění týká automaticky – ex lege – tedy ze zákona. Musí jej mít tedy soudní znalci, advokáti, lékaři nebo veterináři. Je to logické, jelikož při výkonu jejich povolání, mohou lehce udělat profesní chybu. Mnoho zaměstnanců, OSVČ nebo právnických osob se však může riziko týkat stejně pravděpodobně.

Řídíte v práci? Neváhejte!

Pojištění není žádná drahá věc. U většiny zaměstnanců nebo profesí se roční náklady pohybují okolo jednoho maximálně dvou tisíc korun. Výjimku tvoří profesionální řidiči a pracovníci používající auto. U nich se roční ceny pohybuji okolo tří tisíc korun. Ale je to pochopitelné, jelikož každý den podstupují větší riziko. Nejlepší je však určitě takové pojištění mít. Další skupinou lidí, kteří hojně využijí takové pojištění je třeba skupina řemeslníků. A jak je to se spoluúčastí? I ta ovlivní konečnou cenu produktu. Většina pojišťoven v Česku nabízí spoluúčast deset, dvacet nebo třicet procent. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena.

Další profese

U OSVČ zpravidla pojišťovny spojují pojištění odpovědnosti i pojištění majetku. Například provozovny, vybavení či vozidel. Nejrizikovější profese jsou také instalatéři, topenáři nebo elektrikáři. Špatně odvedená práce může způsobit velké škody. Může pro ně být pak také těžké tyto škody zaplatit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.