Slovensko se brání zákazu ruské ropy: Jedná se o technický problém, nebo politický manévr?

Fico

Slovensko požaduje od EU odklad zákazu dovozu ruské ropy z moře, který by mohl ohrozit provoz největší rafinerie v zemi. Informoval o tom webový portál Politico. Bratislava tvrdí, že potřebuje více času na technologické úpravy, ale někteří v Bruselu podezírají novou vládu, že hraje do karet Moskvě.

Závislost na Rusku

Slovensko je jednou z nejzávislejších zemí EU na ruské energii. Naši sousedé dováží 60 % zemního plynu, 70 % ropy a veškeré jaderné palivo z Ruska. Rafinerie Slovnaft, kterou vlastní maďarská společnost MOL, v minulosti používala výhradně ruskou ropu.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu EU loni zakázala dovoz ruské ropy z moře, s dočasnou výjimkou pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Tato výjimka měla vypršet v prosinci, ale Slovensko nyní žádá o její prodloužení o další rok.

Technické nebo politické důvody?

Slovenská vyslankyně pro EU Petra Vargová vznesla tuto žádost na pravidelném pátečním setkání velvyslanců EU. Argumentovala tím, že rychlý zákaz by mohl způsobit nedostatek nafty v regionu a donutit k uzavření rafinerii Slovnaft, která také posílá palivo na Ukrajinu.

Slovnaft plánuje investovat 350 milionů eur do nové technologie, aby se přizpůsobil jiné než ruské ropě, ale tvrdí, že potřebuje více času na provedení nezbytných úprav. Tuto výzvu podpořil i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Někteří v Bruselu však mají podezření, že za žádostí Slovenska stojí i politické motivy. Slovensko má novou vládu vedenou premiérem Robertem Ficem, který je považován za osobu přátelsky nakloněnou Moskvě a skeptickou vůči vyzbrojování Ukrajiny.

Podle jednoho z diplomatů, kteří si nepřáli být jmenováni, Slovensko pravděpodobně žádá o prodloužení jak z politických, tak z technických důvodů. Zároveň podle Krzysztofa Dębce, analytika z varšavského OSW, by slovenská snaha o prodloužení mohla souviset i s neochotou MOL urychlit jakoukoli diverzifikaci svých dodavatelů. Společnost má velmi blízko k vládě maďarského premiéra Viktora Orbána.

Jak bude EU reagovat?

EU zatím nevydala oficiální stanovisko k žádosti Slovenska. Podle dvou diplomatů EU chce Evropská komise zpřísnit limit na ceny ropy, který původně loni zavedla skupina G7. Tento limit by měl zabránit tomu, aby Rusko získávalo nadměrné zisky z prodeje ropy.

EU také zvažuje další sankce proti Rusku kvůli jeho pokračující agresi na Ukrajině. Mezi možná opatření patří omezení přístupu Ruska k finančním trhům, zákaz dovozu ruských zbraní a zákaz cestování pro další ruské občany.

Slovensko se tak ocitá v obtížné situaci, kdy musí vyvážit své energetické zájmy a svou loajalitu k EU. Zda se mu podaří získat odklad zákazu ruské ropy, bude záležet na tom, jak moc bude EU ochotna ustoupit od svého tvrdého postoje vůči Moskvě.

Zdroje info: X, https://www.politico.eu/article/slovakia-asks-eu-for-extra-year-to-kick-russian-oil-addiction/, https://spravy.rtvs.sk/2023/11/slovensko-ziada-eu-o-predlzenie-vynimky-na-dovoz-ruskej-ropy-o-jeden-rok/

Robert Fico: Náhledové foto autor MGlen https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slovak_Prime_Minister_Robert_Fico_during_the_press_conference.jpg