Řešení dopravní nehody v zahraničí

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Ať už za hranice naší republiky míříte pracovně nebo na rodinnou dovolenou, pokud jedete vlastním vozidlem, je potřeba si připustit skutečnost, že i na cizích silnicích může dojít k dopravní nehodě. Nikdo z nás si samozřejmě nepřeje, aby se tak stalo, nicméně být připravený na všechno se určitě vyplatí. V tomto článku vás seznámíme se vším, na co nesmíte zapomenout.

Základní věci, které vám nesmějí uniknout

Ještě před odjezdem do zahraničí je v prvé řadě nutné zkontrolovat technický stav vozidla. Zapomenout nesmíte také na zelenou kartu a technický průkaz, což sice platí i pro české silnici, ale i tak to raději připomínáme. Pokud cestujete zapůjčeným vozidlem, musíte s sebou bezpodmínečně vzít také dokumenty, které vás k jeho užívání opravňují. To lze doložit nájemní smlouvou či plnou mocí. V opačném případě hrozí problémy s policií, která může vozidlo považovat za kradené.

Než vyrazíte na cesty, vyplatí se také zkontrolovat povinnou výbavu. Ta se totiž v rámci různých zemí může výrazně lišit od té naší. Určitě neopomeňte ani zjištění kontaktů na policii, záchrannou službu a hasiče. Řada zemí spadajících do Evropské Unie už zrušila rozdílná telefonní čísla na jednotlivé služby a namísto nich využívá univerzální 112. Neplatí to ale vždy. V Německu se na policii kupříkladu dovoláte pod trojčíslím 110, v Rakousku zas 133.

Co dělat, když dojde k dopravní nehodě v zahraničí

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Když dojde k dopravní nehodě na území jiného státu, stěžejní je především zajistit bezpečnost všech zúčastněných osob. Zapnete varovná světla a umístíte výstražný trojúhelník. Bezpečnost vaší pak zajistí reflexní vesta. Zraněných osobám poskytněte první pomoc dle vašich možností. Kontaktujte všechny záchranné složky, tedy hasiče, polici i záchrannou službu, přičemž policii se snažte přivolat opravdu vždy.

S ostatními účastníky dopravní nehody je zapotřebí vyplnil evropský záznam dopravní nehody a způsobenou škodu musíte co nejdříve nahlásit svému pojistiteli. Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, vždy kontaktujte asistenční službu pojišťovny, s níž máte uzavřeno povinné ručení.

Svůj nárok na pojistné plnění lze uplatnit přímo na příslušné pojišťovně viníka nehody, případně se můžete obrátit na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice. 

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.