Požár Mynářovy chaty: Viník neznámý, podjatost a mlžení jako hradní klasika

Vratislav Mynář

Viník požáru srubu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře v Osvětimanech stále uniká spravedlnosti. Divit se tomuto faktu příliš nelze, jelikož vyšetřování případu probíhá zřejmě značně nestandardně. Aby také ne, když je předmětem něco, co je spojené s povedenou hradní skupinkou. Podle Aktuálně.cz byl případ v loňském prosinci odložen. Navíc musel případ převzít jiný policejní útvar. Důvod? Podjatost, respektive kancléřova známost s vysokým policejním důstojníkem.

Škoda za 25 milionů

Hospoda Na Srubu v Osvětimanech na Zlínsku nebyla žádnou čtverkou, ale pěkným stylovým podnikem, který dobře vypadal. Ostatně samotný kancléř měl v daném objektu také byt. Zajímavá byla již úvodní zpráva hasičů, která deklarovala fakt, že k požáru došlo úmyslně. Někdo tudíž hospodu podpálil. Škoda se vyšplhala až na neuvěřitelných 25 000 000 korun. Samotný případ převzal odbor obecné kriminality zlínské krajské policie. Další úkony už ale nestihl řešit.   

Podjatost a převzetí případu jiným oddělením

Zvlášť závažný zločin obecného ohrožení a zločin poškození cizí věci. Takto byla celá věc charakterizována. Podjatost ovšem nakonec mohla za to, že si případ přebral policejní orgán obecné kriminality Krajského ředitelství Jihomoravského kraje. A důvod? Mynář se znal s jedním z vedoucích funkcionářů Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Koho ostatně tento pán nezná? Spekuluje se o řediteli Jaromíru Tkadlečkovi.

Mynář mlčí, co jiného bychom čekali?

Asi všichni si pamatujeme, když byl prezident Zeman hodně nemocný. Mynář fakticky mlžil, mlčel a pak přišel se strohým vyjádřením. K této kauze mlčí také, což je u něj zřejmě běžné. Právo podávat informace má dozorující státní zástupkyně. Mynář má pochopitelně spousty kontaktů. Mnohé nejsou služební povahy. Pokud se s takovými lidmi setká bezděčně třeba na fotbalu problém to není. Jestliže se s nimi ale schází soukromě a řeší cokoli jiného, pak ano. Styky pěstované pro jeho vlastní prospěch jsou pochopitelně problémové. Typické je třeba zničení zprávy BIS týkající se Vrbětic. Dobře si pamatujeme, že Mynář žádal tehdy o schůzku šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka. Nezákonné zničení zprávy stálo Hrad 60 000 korun.

Nestandardní zasahování do rozhodování soudů

Ostatně stačí se podívat na zmínku týdeníku Respekt, který uvedl, že Mynář kontaktoval třeba ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka. Zajímavá byla i kauza Plzeňské teplárenské. V tomto případě se snažil Mynář kontaktovat předsedu soudu Josefa Baxu a zmiňoval se v něm o velkých ekonomických škodách. Mynář sám přiznal, že kontaktoval více ústavních soudců, víc ale neprozradil s tím, že věci řečené mezi čtyřma očima se neprozrazují. Uvědomit by si ale měl, že pokud jedná takto vysoce postavený činitel státu, některé věci nemohou být důvěrné. A to chtěl Miloš Zeman ještě pro své blízké abolici. Lze jen doufat, že nová hradní parta bude fungovat úplně jinak.

Zdroje info: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/puvodni-vysetrovatele-pozaru-mynarovy-chaty-byl-podjaty-kanc/r~e1a3200298a811ed93abac1f6b220ee8/, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/hospoda-na-srubu-vratislav-mynar-pozar-umysl_2204041854_voj, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zeman-chtel-abolici-pro-spolupracovniky-fiala-to-odmitl-40420554  

Hradní kancléř Mynář: foto autor David Sedlecký https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vratislav_Mynář_Praha_2013.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.