Jak bude probíhat uvedení nového prezidenta do úřadu?

Praha

Výsledek boje o prezidentské bude znám již 28. ledna. V tomto boji o nejvyšší ústavní funkci se spolu utkají Petr Pavel a Andrej Babiš. Jeden z těchto dvou soupeřů nakonec získá funkci prezidenta České republiky. Svých prezidentských pravomocí ale nabyde až několik týdnů po svém zvolení. Jak bude tento proces konkrétně vypadat?

Čekání na inauguraci

Hlava státu se volí na dobu dalších pěti let. Jméno nového prezidenta budeme vědět již 28.ledna, nový prezident ale bude moci úřadovat až za pět týdnů od svého zvolení. Do funkce nastoupí hned po vypršení mandátu současného prezidenta. Současným prezidentem je Miloš Zeman, kterému funkční období hlavy státu skončí 8. března tohoto roku a jeho nástupce bude uveden do úřadu 9. března 2023.

Po zvolení nového prezidenta musí samozřejmě proběhnout oficiální inaugurace neboli slavnostní ceremoniál, při kterém bude jeden z kandidátů uveden do nejvyšší ústavní funkce a plnění všech pravomocí začne až poté, kdy skončí mandát stávajícímu prezidentovi.

Hrad

Foto: Pixabay

Kdy bude inaugurace?

Konkrétní datum inauguračního ceremoniálu se odvíjí od rozhodnutí obou parlamentních komor. S největší pravděpodobností k němu dojde práce 9. března 2023.

V čase mezi koncem mandátu bývalého prezidenta do uvedení nového prezidenta do úřadu je země formálně bez hlavy státu. V takovém případě přebírají za prezidentské povinnosti odpovědnost předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny.

Inaugurace probíhá vždy ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Přípravu slavnostní ceremonie zajišťuje vždy Kancelář prezidenta republiky. Vždy nechybí státní hymna, složení slavnostního slibu, podpis i projev nového prezidenta.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/inaugurace-prezident-2023

https://cnn.iprima.cz/inaugurace-prezident-109059

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.