Pomoc uzavřeným obchodům pojímá diskriminační podmínku

Rouška

Už jsme si v médiích tak nějak zvykli na velká prohlášení týkající se pomoci zavřeným prodejnám a restauracím. Slyšíme o milionových investicích do kompenzačních programů. Představitelé vlády se předhánějí v tom, kdo oznámí, jak skvěle na tom podniky budou a kolik dostanou. Vláda má ale vše velmi dobře spočítáno a na programy pomoci dosáhnou v reálu pouze někteří. Typická je v tomto ohledu třeba podmínka, že se musí jednat až o 50% pokles tržeb.

Covid

Foto: Pixabay.com

Podmínky 30 až 50 % poklesu tržeb

Tak v tomto je naše vláda unikátní. Pomoc skutečně nabízí, nicméně pokles trže musí být více než 30 až 50%. Takto hovoří Petr Přikryl, předseda APPAA. Vláda navíc trvá na poklesu tržeb za celý rok či kvartál, což je také značně nepochopitelné. Měla by brát v potaz, o kolik se třeba propadly tržby oproti minulému měsíci v daném období. při výkladu takovéto metodiky dojde jednoznačně k poměrně velkému zkreslení a samotní podnikatelé nedokážou na podporu dosáhnout, což je tristní.

Znevýhodnění v rámci EU

Zmiňovanou podmínku určitě neobsahují programy vyhlášené podle Dočasného rámce 3.1 Evropské komise. České subjekty, které o kompenzace požadují, jsou bohužel značně znevýhodněné oproti těm zahraničním. Podmínky u nás jsou opravdu specifické. Asociace prodejců ojetých vozidel APPAA uvádí, že na dané programy kompenzací nedosáhne v fakticky žádný z větších tuzemských prodejců.  

Vstupenkou je pokles tržeb o 50 %

Dosáhnout na kompenzace je husarský kousek. Petr Přikryl se také zmínil o tom, že by bylo mnohem spravedlivější srovnat třeba listopad 2019 a listopad 2020. Při ročním porovnání roků 2019 a 2020, kdy první kvartál a další měsíce bylo vše relativně v pořádku, je nesmyslné a nic neříkající.

Náhledové foto: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.