Pokles reálných mezd nadále ovlivňuje nakupování Čechů

shop

Na základě výsledků německé platformy Statista je propad reálných mezd největší mezi státy Evropské unie. Podle jejich výpočtů klesly reálné mzdy v předchozím roce o 8,3 procenta, zatímco druhé Rakousko pouze jen o 4,2 procenta. Průměr evropských států se pohyboval okolo necelých tří procent. Co se týče letošního roku, tak dle ČSÚ za první čtvrtletí klesly mzdy o 6,7 procenta.

Slevy bereme útokem

I přes klesající inflaci to není růžové. Reálné mzdy se propadly o 6,7 procenta podle posledních dat a není pravděpodobné, že by se situace výrazně zlepšila. Růst cen potravin zrovna taky nepřidává mnoho vyhlídek. Prozatímní vyhledávání slevových akcí nadále pokračuje. Slevové akce vyhledává většina nakupujících a věrnostní karty či bonusy, využívá necelých 90 % zákazníků.

Omezení v některých oblastech

Nikterak růžová ekonomická situace v naší zemi vedla k tomu, že prioritou pro Čechy je hlavně zaplacení účtů a obstarání si základních životních potřeb. Nejvíce je poznat úbytek nakupování v oblasti sladkostí, pochutin či dekorativních předmětů. Nejedná se však pouze o doplňkový sortiment. Přibývá lidí, kteří přestali nebo výrazně omezili některé služby. Mezi ně patří zejména:

  • taxi služby,
  • rozvoz jídla,
  • kadeřnictví,
  • masáže.

Bohužel to přispívá k tomu, že lidé začínají mít pocit, že chodí do práce pouze pro uživení a ne, aby si mohli něco naspořit a život si tak trochu užít. Po určité době tento stereotyp může vést k psychickým i fyzickým obtížím, v horších případech i depresím.

Nákupy do zásoby

Na základě průzkumu, téměř tři čtvrtiny obyvatel se naučila nakupovat zboží ve slevě, které sice nepotřebuje, ale hodí se do zásoby. Řeč je především o dlouhodobě trvanlivých potravinách, jako jsou těstoviny, rýže atd. Dvě třetiny Čechů se naučila kupovat potraviny s blížícím se datem spotřeby, protože bývají často zlevněné. Více než polovina obyvatel omezila nákup alkoholu a cigaret.

Mnoho pohraničních obyvatel preferuje nákup v sousedních zemích, především v Polsku, kde jsou potraviny nebo tabákové produkty daleko levnější. Jedná se však o zamyšlení, kam tato situace vede, jelikož nakupováním v zahraničí přichází stát o důležité peníze a stávající situace není pro zdraví občanů příliš přívětivá.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-kvuli-zdrazovani-cesi-setri-na-sladkostech-i-kadernicich-40436284

Náhledové foto: Pixabay