„Lůza tam zůstane a ty chytřejší co mohou odejdou.“ Jaké jsou reakce české veřejnosti na slovenské volby?

Fico a Medvěděv

Slovensko má za sebou parlamentní volby, které vyvolaly velkou pozornost a diskuzi nejen na Slovensku samotném, ale také v sousedním Česku. Volební výsledky totiž přinesly několik překvapení a kontroverzních momentů, které se nelíbily české veřejnosti.

Jako první se ke gratulacím připojil Andrej Babiš: „Gratuluji Robertu Ficovi k vítězství ve volbách! Ke skvělému výsledku gratuluji i Peterovi Pellegrinimu a celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů.“

Vítězství Roberta Fica a Smeru

Jedním z hlavních témat bylo vítězství strany Smer Roberta Fica. Fico a jeho strana získali téměř 23 procent hlasů, zatímco Progresivní Slovensko podpořilo necelých 18 procent voličů. Toto vítězství vyvolalo různé reakce nejen na Slovensku, ale i v Česku.

„Na Slovensku zvítězil názor, že prezidentka je americká kurva a dobro nikdy nepřichází ze Západu, ale z Východu,“ vyjádřil se na X český režisér Jan Hřebejk.

Fanda Němeček na X: „Tak dlouho budou jinak chytří lidé popírat blbost značné části voličstva až jim ti idioti zničí svět, ve kterém se tak dobře žije.“

Návrat Fica je spojen s obavami ohledně politické stability a korupce. „Slovensko si zvolilo člověka, za kterého vznikly nejšílenější korupčně-mafianské sítě vedoucí až k vraždě novináře, který je rozkrýval, ale zato uchránilo své školy před sexuální výchovou. Některé věci jsou prostě důležitější než jiné,“  napsal na X uživatel Vojtěch Boháč.

Budoucnost Slovenska

Petr Fiala na X: „Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí.“ 

Česká veřejnost také sledovala třetí stranu v pořadí, Hlas, vedenou expremiérem Petrem Pellegrinim. Pellegrini naznačil, že preferuje spolupráci se stranou Smer Roberta Fica, namísto vytvoření široké koalice s liberálními a konzervativními stranami. Toto rozhodnutí vyvolalo spekulace ohledně budoucí vládní koalice a směřování Slovenska vzhledem k evropské a zahraniční politice.

K tématu voleb se vyjádřil i kontroverzní Pavel Novotný: „Pražské Řeporyje jsou samozřejmě připraveny spolupodílet se na pomoci uprchlíkům ze Slovenské republiky.“ 

Exit polly se mýlily

Exit polly před volbami přisuzovaly Progresívnemu Slovensku vysokou podporu, a to dokonce až 23,5 procenta hlasů, podle agentury Focus, která volební průzkum zpracovávala pro televizi Markízu. Agentura Median-SK pro RTVS odhadovala střídmější dvacetiprocentní podporu. 

Slovensko je názorným příkladem toho jak se z cesty na východ může stát cesta totálně do hajzlu. Lůza tam zůstane a ty chytřejší co mohou odejdou, ze Slovenska zůstane jen krajina plná ožralů přesvědčených o své velikosti. Takové malé Rusko,“ napsal na X Heinrich Kraus.

Jedním z významných aspektů slovenských voleb byla i historicky vysoká účast voličů. K urnám přišlo přes 68 procent voličů, což je největší účast od roku 2002. Toto vysoké zapojení voličů do volebního procesu naznačuje silný zájem o politiku a důvěru ve význam demokratického rozhodování.

Zdroje info: Facebook, X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-volby-slovensko-2023-online-vysledky-237554?utm_medium=szn-notifikace&utm_source=sticky-ribbon. https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/slovenske-volby/3618319-slovenske-volby-ovladl-ficuv-smer-klicovy-bude-hlas

Náhledové foto: Robert Fico s Dmitrijem Medvěděvem v roce 2010: Náhledové foto autor Presidential Press and Information Office https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_in_Slovakia_7_April_2010-14.jpeg