V Polsku je před volbami levný benzín. Za kolik?

čerpací stanice

Lidé opět jezdí pro levný benzín za polské hranice. Jeden litr benzínu tam vyjde na pouhých 33 Kč což je o 8 Kč méně než u nás. Množství, které mohou natankovat je však omezené. Zájem o tankování v Polsku je již tak velký, že se celá situace může vládě vymknout z rukou. Důvody levného benzínu v Polsku jsou totiž poměrně zištné a rozhodně se nejedná o přirozený projev stavu polské ekonomiky. Proč je v Polsku benzín tak levný? A jaká rizika v Polsku hrozí?

Polský benzín jako zbraň v předvolebním boji

Našeho severního souseda čekají 15. října parlamentní volby. Současná vládní strana Právo a spravedlnost vítězství nemá v žádném případě jisté a ovlivňováním cenové politiky státní firmy Orlen, která má na trhu dominantní pozici drží ceny pohonných hmot nepřirozeně nízko. Takováto politika může být pro trh extrémně škodlivá a zásadním způsobem poškozuje další subjekty. Polští novináři navíc zjistili, že Orlen využívá i zásoby ropy ze stavu hmotných rezerv určených pro případ vážné krize.

čerpací stanice

Foto: Pixabay

Limity a hrozící nedostatek

Zvýšený zájem o pohonné hmoty nutí čerpací stanice k zavádění zmíněných limitů. Ani tak ale není vyloučené, že se Polsko dostane do stavu, kdy benzín zkrátka nebude. V podobné situaci se dříve ocitlo Maďarsko, které také drželo ceny pohonných hmot extrémně nízko. Výsledkem potom byly zavřené čerpací stanice.

Polsko navíc drží ceny paliv pod cenou v době, kdy cena ropy na světových trzích roste a polský zlotý ještě ztrácí vůči dolaru. Lze očekávat, že současná situace skončí ve chvíli, kdy budou ukončeny parlamentní volby. Ať již dopadnou jakkoliv, současný stav je natolik neudržitelný, že po 15. říjnu se Poláci brzy probudí do cenové reality, která bude od současného stavu výrazně odlišná.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/polsko-benzin-pohonne-hmoty-cena-limit-hospodarstvi-volby-ekonomika.A230926_191409_eko-zahranicni_ihal

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/polsko-ceny-paliv-benzin-orlen-nafta-volby_2309181331_afo

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.