Kolik by skutečně stála plná valorizace, kdyby ji vláda nezmírnila

Důchody

Sněmovní maraton pokračuje, opozice, kterou tvoří hnutí ANO a SPD, obstruuje a sama upozorňuje, že rozpoutává sněmovní peklo. Vláda se totiž snaží ve stavu legislativní nouze prosadit změnu zákona, která by zpomalila míru valorizace penzí. Na tu mají důchodci nárok kvůli vysoké inflaci. Pokud se nestihne zákon včas projednat a schválit, budou penze valorizovány plně. A my se dnes podíváme na to, kolik by to státní kasu stálo a co by to znamenalo.

Legislativní nouze kvůli „významné hospodářské škodě“

První je nutno podotknout, že schvalování normy v legislativní nouzi, tedy značně zrychleně, je i dle ústavních právníků přinejmenším diskutabilní. Vláda tento ty projednávání před Sněmovnou odůvodnila tím, že hrozí významné hospodářské škody. Například Marián Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a předseda lidovců, uvedl, že tímto návrhem se snaží vláda ušetřit 19,4 miliardy pro tento rok a 33 miliard v roce příštím. Neschválení by tak znamenalo tyto výdaje v příštích dvou letech, což dle ministra splňuje charakter významné hospodářské škody.

Stávající valorizace by nás stála

Pravdou je, že inflace je nyní tak vysoká a tak bezprecedentní, že valorizační vzoreček pro růst penzí kvůli inflaci je neudržitelný a není pro tyt extrémní situace stavěný. Důchodci pravidelně dostávají více na důchodech i v situaci, kdy reálné mzdy v Česku klesají. Pokud by návrh byl kvůli opozici, která zdržuje v parlamentu, nebo prezidentovi, který by zákon nepodepsal nebo by se jím nechtěl zabývat a nechal plynout lhůtu pro nabytí platnosti, pak by to znamenalo valorizaci v dosavadní výši. Zachované tempo by nás v příštích deseti letech stálo 600 miliard a bylo by součástí strukturálního deficitu rozpočtu. Nyní valorizovaná penze by se totiž samozřejmě dále valorizovala v příštích letech. Tímto návrhem tak má vláda ambici snížit výdaje státu v budoucnosti o asi 316 miliard korun.

Retroaktivita a okrádání důchodců

Opozice je však tvrdě proti, o čemž svědčí i obstrukce v dolní komoře. Ani při případném schválení by si vláda nejspíše nemusela vláda oddychnout. ANO i SPD chtějí normu napadnout u ústavního soudu, a to kvůli retroaktivitě. K valorizace má sice dojít až v polovině roku, má se tak stát však již na základě skutečnosti, která nastala ještě před případným schválením zákona. Inflace totiž byla dostatečně vysoká pro mimořádnou valorizaci již v únoru. Dalším argumentem opozice je tedy to, že čeští důchodci budou okradeni. Místo průměrného navýšení (respektive navýšení průměrného důchodu) 1770 Kč má k průměrnému důchodu dle vládního návrhu přibýt „jen“ 760 Kč.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-duchody-vladni-navrh-na-nizsi-rust-penzi-jurecka-den-treti.A230302_045844_domaci_kop, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obstrukcni-peklo-pokracuje-poslanci-se-uz-treti-den-hadaji-o-valorizaci-duchodu-40424443#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=d4xgzdXio1p-202303020723&dop_id=40424443&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Náhledové foto – Pixabay