Proč Britové vytáhli do boje s greenwashingem?

ekologie

Stále více lidí si uvědomuje svoji spoluzodpovědnost za stav životního prostředí a planety jako celku. Proto se chtějí chovat zodpovědně a při nakupování preferovat ty produkty, které jsou k životnímu prostředí šetrnější než ostatní. Je to však velmi obtížné, neboť podle tvrzení firem a výrobců se prakticky nelze orientovat, často totiž dávají spotřebitelům zavádějící informace. A právě to hodlá nyní změnit jak britská vláda, tak Evropská unie.

Co je greenwashing?

Greenwashing je pojem, který označuje propagaci výrobku či služby za použití tvrzení o jeho šetrnosti k životnímu prostředí buď bez objektivního důvodu či důkazu anebo velmi zavádějícím způsobem. Firmy si poptávku po šetrných produktech dobře uvědomují, a proto velmi často používají slova jako zelený, ekologický apod.

Příkladem může být firma Hyundai, která svůj nový vůz s vodíkovým pohonem označuje jako auto, které vůbec neovlivňuje okolní prostředí a které naopak čistí okolní vzduch. To je samozřejmě velmi zavádějící a firma čelí postihu za klamavou reklamu. Stejný postup ale volí společnosti prakticky ze všech oborů, od leteckých společností přes výrobce kosmetiky až po textilní firmy.

ekologie

Foto: Pixabay

Británie v boji proti Greenwashingu

Velká Británie chce nyní Greenwashing tvrdě postihovat a zákon, který definuje postihy pro firmy, které se k němu uchýlí je jednou z vládních priorit. Nejde přitom o žádné symbolické gesto, neboť případné pokuty za porušení tohoto zákona budou velmi přísné.

Malí podnikatelé zaplatí až tři sta tisíc liber (téměř osm a půl milionu korun), velké společnosti pak budou moci dostat pokutu až ve výši deseti procent jejich ročního celosvětového obratu. Podobný zákon připravuje v současné době i Evropská Unie, některé z jejích zemí (například Francie) již potom podobnou legislativu alespoň z části zavedly.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/greenwashing-firmy-reklama-marketing-britanie-zakony-novela-omezeni.A230220_105907_eko-zahranicni_jadv

https://www.elle.cz/moda/nakupy/co-je-greenwashing-jak-se-mu-vyhnout-pri-udrzitelnem-nakupovani

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.