Jakou pokutu riskujete při stanování ve volné přírodě?

stan

Teplé letní měsíce přímo vybízejí k tomu, aby člověk sbalil stan, spacák a vyrazil do přírody. Doby, kdy bylo možné stanovat prakticky kdekoliv, jsou již ale minulostí. Pro stanování v přírodě platí poměrně přísná pravidla jejichž porušení může vést k udělení pokuty. Jak to tedy se stanováním v přírodě je konkrétně? A jakou pokutu můžete dostat?

Stanování a táboření

Při zkoumání toho. co je a co není dovoleno je třeba ujasnit si pojmy. Z pohledu zákona totiž nic jako stanování v přírodě neexistuje. Zákon zná pojem táboření. Jedná se o souhrn činností umožňujících dlouhodobý pobyt v přírodě spojený s přenocováním. Pod tento pojem spadá příprava jídla, hygiena, produkce odpadků a také stavění stanů, nebo jiných přístřešků. Důležité je, že při táboření vzniká riziko poškození životního prostředí.

Táboření je proto zákonem zakázáno kdekoliv, kromě míst k tomu určených. Tato místa samozřejmě vybírá majitel pozemku. Pokud tento zákaz porušíte, může vám být udělena pokuta až 5000 Kč. Je přitom třeba si uvědomit, že další pokutu můžete dostat za rozdělávání ohně, ve vzdálenosti méně něž 50 metrů od okraje lesa. Pokud byste chtěli rozdělávat oheň uvnitř této zóny, musíte mít opět souhlas majitele. Znamená to tedy, že v přírodě nesmíte zaspávat za žádných okolností? Odpověď zní neznamená. V přírodě lze totiž bivakovat.

stan

Foto: Pixabay

Bivakování

Pod pojmem bivakování se rozumí přespání takovým způsobem, který neohrozí životní prostředí, reálně tedy pouze s karimatkou a spacákem. I zde však platí výjimky, především pak to, že není možné nocovat v národních parcích, přírodních rezervacích a chráněných krajinných oblastech. při bivakování je nutné také zdržet se všech činností, které by mohly být z pohledu zákona považovány za poškozující přírodu. Mezi takovéto činnosti však už patří i taková věc, jako je natažení šňůry mezi dva stromy.

Je zřejmé, že si lze představit i zodpovědné táborníky po jejichž stanování nezůstane ani stopa, zákon ale hovoří jasně.

Zdroje informací: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/439564-sbirani-hub-nebo-koureni-v-prirode-hrozi-pokuty-az-50-tisic-prehled

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/cesta-z-mesta-pravidla-zakony-pobyt-v-prirode-ochrana-prirody-rozdelavani-ohnem-bivakovani-stanovani.A190420_471337_kolem-sveta_hig

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.