Parlamentní prázdniny se nekonají: Mimořádná schůze Sněmovny bude řešit konsolidační balíček

Vláda ČR

Poslanci se chystají na mimořádnou schůzi Sněmovny, která bude mít velký dopad na budoucnost České republiky. Na programu je projednání vládního konsolidačního balíčku, který vyvolává spory a obavy zejména u opozičních stran. Součástí schůze bude také důležitá důchodová novela, která přináší změny v systému valorizace penzí. Jaké rozhodnutí padne?

Poslanci se sejdou na mimořádné schůzi Sněmovny

Koaliční poslanci svolali mimořádnou schůzi na žádost místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové. Na programu schůze je projednání vládního konsolidačního balíčku, který obsahuje změny v daňovém systému a vyvolává rozpory mezi politickými stranami. Opozice již avizovala dlouhé jednání a schůze by tak mohla trvat déle než obvykle.

Konsolidační balíček vyvolává spory

Vládní konsolidační balíček se stal předmětem sporů mezi vládou a opozicí. Opoziční strany, včetně hnutí ANO, tvrdí, že balíček poškodí ekonomiku a zpomalí její růst.Schillerová nedokáže odhadnout, kolik času vystoupení zaberou. „Mluvení k věci není obstrukcí,“ doplnila s tím, že podle ní možná žádné parlamentní prázdniny nebudou. Zmínila rovněž, že ANO neumožní jakékoliv zkrácení lhůt. „Vždy ho zavetuji,“ řekla.

Opoziční hnutí SPD pod vedením Radima Fialy také avizuje využití všech zákonných prostředků k bránění projednání balíčku i důchodové novely.

„Uděláme vše, aby nebyly projednány, nebo byly projednány co nejpozději. Můžeme působit na pětikoalici a vyvinout politický a společenský tlak. Upozornit na to, že je to špatně,“ uvedl Fiala v pořadu Otázky Václava Moravce. I přesto se vláda bude snažit prosadit své návrhy a přesvědčit poslance o jejich přínosech.

Důchodová novela a změny v systému valorizace penzí

Na schůzi Sněmovny se bude také projednávat důchodová novela, která přináší změny v systému valorizace penzí. Novela obsahuje nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Tato opatření mají pomoci snížit propad důchodového systému a snížit zadlužování. Debata o změnách v důchodech se očekává jako jedna z nejdůležitějších na schůzi.

Zdroje info: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/747452/vladni-usporny-balicek-miri-do-snemovny-zkrati-poslancum-prazdniny.html, https://echo24.cz/a/HqggY/zpravy-domaci-konsolidacni-balicek-hlasovani-obstrukce-opozice-veto-statni-vydaje, https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/vladni-usporna-opatreni/3596077-snemovna-mohla-zacit-projednavat-usporny-balicek-v-cervenci

Náhledové foto: Úřad vlády České republiky