Jak se bránit šikaně na pracovišti

Bossing

Narážky šéfa na vaši práci. Do jaké míry je to součást jeho strategie a motivace k lepšímu výkonu a kdy již může jít o šikanu na pracovišti neboli „bossing“? A jak se bránit vůči takové praxi vašeho šéfa?

O co může jít

Tento bossing může mít řadu podob a dokonce se může kombinovat s druhým velice podobným termínem. Tím je mobbing. Jde o šikanu zaměstnanců vůči jednomu z nich. V konečném důsledku to může tedy vypadat tak, že šéf a část jeho oblíbených zaměstnanců šikanují jednoho pracovníka. Nejčastějšími formami bývá zahlcování pracovníka neúměrnému množství práce (i na doma), verbální napadání před kolektivem zaměstnanců i před veřejností (zákazníci, klienti). Dále pak zatajování informaci, které pracovník k výkonu pozice potřebuje a může to skončit klidně i fyzickým napadáním či dokonce sexuálním obtěžováním. Nutno dodat, že žádný z těchto faktorů neprospívá kolektivu ani efektivitě práce a jde jen a pouze o zlé a nadřazené chování ze strany šéfa.

Jak problémy řešit

Mnoho lidí se buď stydí, anebo bojí tyto problémy řešit. Častým vyústěním pak bývá odchod ze zaměstnání. Šikana na pracovišti se však dá účinně řešit. Důležité je však o problému mluvit. Častým postupem bývá upozornění nadřízených či zřizovatele. Někdy můžeme využít k pomoci i odbory. Dále můžeme požádat o vyřešení takzvaného mediátora nebo se obrátit na inspekci práce. Konečným řešením může být soudní spor nebo obracení se na ombudsmanku.

Nejtěžší ze všeho – dokazování

Každý konflikt na pracovišti nemusí být bossing. Definicí by mohlo být tvrzení, ýže jde o dlouhodobé a systematické šikanování a pronásledování, které může vést k ponížení a marginalizaci zaměstnance. Někdy může stačit jen to, že zašleme šéfovi písemnou žádost, aby svého chování zanechal. Někdy si vůbec nemusí uvědomovat své činy a tento psaný text mu může jeho oči otevřít. Dokazování je efektivní například použitím svědeckých výpovědí, či pokud šéfovi kroky v organizaci práce porušují zásady antidiskriminačních pravidel. Jiné dokazování je však již složitější, proto se doporučuje, aby zaměstnanec pořizoval nějaké záznamy o jednání šéfa.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.