Paragraf na dítě

Na kolik vás přijde paragraf na dítě

Paragraf na dítě si bere alespoň párkrát do roka každý z nás. Jde o nepříjemnou záležitost, která je spojena jak s trápením nemocného dítka, tak s osekáním naší mzdy. Na kolik nás přijde doba strávená na paragrafu? A jde nějak tyto ztráty minimalizovat?

O co přicházíme

Tak v prvním případě jsou tu výdaje spojené s léčbou. Léky jsou mnohdy velice drahé a například v případech, kdy dítě marodí opakovaně, to již rozpočet rodiny pocítí. Dalšími penězi, s kterými se můžeme rozloučit je díl naší mzdy či platu. Konkrétně jde o 40% mzdy, která je nenávratně pryč. Při paragrafu na dítě totiž zaměstnavatel proplácí jen 60% vašeho platu. To ale nemusí být jediná složka mzdy, která nám bude odepřena. Dále můžeme přijít o pohyblivou složku za plnění úkolů. Tu zahrnuje mnoho povolání. Například státní zaměstnanci či administrativní pozice v soukromé sféře. Při pobytu doma s dítětem přirozeně neplníme žádné úkoly.

Rychle zpět do školy!

Mnoho rodičů řeší tyto problémy minimalizací počtu dnů, které jsou nutné k léčbě. Je nutné si ale uvědomit, že není dobré hned hnát dítě zpět do školy. Může být stále nemocen, i když jsou symptomy utišené, a může nakazit ostatní děti. Přecházení nemocí také může mít za následek propuknutí znova dalšího, možná ještě silnějšího onemocnění. Mnoho rodičů také řeší situaci tak, že dá dítě k hlídání prarodičům. Jde o dobrou volbu, avšak ne každý si ji může dovoli. Mnoho prarodičů také ještě pracuje nebo bydlí daleko. Vhodnou variantou může být to, že si vezmete svou práci domů. Můžete tak zamezit menšímu osobnímu ohodnocení na konci měsíce. Problémem je ale přístup většiny šéfů. Většinou zaměstnavatelé ještě nenabízejí nějakou formu home office. Nejvíce je to trpěno v Praze a Středočeském kraji.

Pojistěte si nemoc dítěte

Nejlepším způsobem, jak zamezit ztrátám při léčbě dítěte a zároveň s ním být celou dobu doma je pojištění. Můžeme do své vlastní pojistky zahrnout položku ošetřování dítěte. to může kompenzovat ztráty. Můžeme také připojistit samotné dítě. Například pojistit jeho pobyt v nemocnici a dlouhodobou péči.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *