Jak funguje portál občana

Počítač

O digitalizaci státní správy se hovoří velmi často. Přestože na tom v této oblasti není Česká republika nejlépe, minulý rok v červenci udělalo ministerstvo vnitra důležitý krok v rámci digitalizace – Portál občana. Dnes se společně podíváme na to, jak funguje a co nabízí. Pojďme tedy na to!

Řada důležitých služeb

Původně bylo v rámci portálu občana 37 služeb. Nyní počet stoupl a vyšplhal se až přes stovku. Tento portál však slouží hlavně jako rozcestník, který vás navede, na již existující stránky a aplikace veřejné správy. Můžete zde například nalézt služby v rámci České správy sociálního zabezpečení, jako jsou důchody, nemocenská nebo přehledy pro podnikatele. Můžete z tohoto portálu požádat o neschopenku nebo o zaslání výpočtu důchodu. Lze zde však také komunikovat s živnostenským úřadem nebo třeba katastrem nemovitostí.

Centrální registr řidičů

Zkraje roku 2019, konkrétně v únoru, byl do této aplikace ministerstva vnitra přidán i centrální registr řidičů. Co to pro vás může znamenat? Řadu využití. Například jako řidič můžete nahlížet do vaší karty řidiče. Zde se dozvíte, jak jste na tom s body. Nebo si můžete nastavit upomínky pro případ, že se bude blížit doba konce platnosti řidičského průkazu.

Jak se přihlásit?

No a jak získat přístup do tohoto portálu? Buď datovou schránkou, eObčankou nebo pomocí SMS identifikace. První způsob vyžaduje to, že máte datovou schránku. Tu si může pořídit každý, povinná je pak zejména pro advokáty nebo daňové poradce a další. Lze se však připojit i vaší občankou. Ta musí mít v sobě elektronický čip. Tento čip pak musí být aktivován na úřadě. K přihlášení pak potřebujete čtečku čipových karet. No a poslední způsobem je ten přes SMS. Musíte však navštívit nejbližší Czech Point. První se zaregistrujte na portálu e-identita.cz, poté dostanete unikátní kód přes SMS a ten nahlásíte na pobočce Czech Pointu.

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.