EU a Čína sjednaly investiční dohodu

Úplatky

Léta vyjednávání se nyní proměnila v novou dohodu mezi Evropskou unií a Čínou. Jde o investiční dohodu, které předcházelo sedmileté období rozhovorů a vyjednávání. Co nová dohoda mezi asijskou velmocí a Evropskou unií znamená? Na to se dnes zaměříme!

Minimálně rok do platnosti

Předposlední den roku 2020 oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Layen dojednání úvodní dohody o investicích mezi Čínou a Evropskou unií. Měla by usnadnit přístup investorů z obou oblastí do oblasti druhé smluvní strany. Agentura Reuters však upozornila, že na platnost dohody si můžeme počkat ještě minimálně rok. Musí ji totiž ještě ratifikovat Evropský parlament. Na půdě EP může dojít k prodloužení schvalovacího procesu, zejména kvůli otázce lidských práv. I přes to však lze říci, že EU považuje Čínu za významného obchodního partnera. Stejně tak je však pro Evropu Čína silným konkurentem.

Snadnější přístup firem do Číny

Tato dohoda by mohla mít za následek, že evropské firmy se daleko snáze dostanou na čínský trh. Získají totiž povolení pro podnikání v oblastech jako je, elektromobilita, soukromé nemocnice, reality, reklama, námořní doprava, telekomunikace, cloudové služby a podobně. V současnosti v těchto odvětvích nezřídka firmy naráží na podmínku, že v daném sektoru musí podnikat spolu s čínským partnerem. Tato podmínka bude nyní zrušena. Dále Čína zakáže nucený transfer technologií zahraničních firem, který zde platí a bude transparentnější v situacích udělování státních zakázek a dotací. Dále bude v Číně zakázaná diskriminace zahraničních investorů.

Členské státy nevznesly námitky

Ačkoli je kritika Číny v oblasti lidských práv častá, silná a odůvodněná, Evropská unie nemůže této zemi odepřít roli svého druhého největšího obchodního partnera. Hned za spojenými státy totiž jde o zemi, s kterou Evropa nejvíce obchoduje. Denní hodnota obchodu mezi Čínou a EU činí asi miliardu eur. na přelomu prosince 2020 a ledna 2021 se touto investiční dohodou mezi Čínou a EU zabývaly i členské státy Unie. Nevznesly proti ní žádné námitky. Proto je nyní posledním krokem při vstupu dohody v platnost ratifikace Evropským parlamentem. Jediným výraznějším návrhem na jednání byl návrh Polska, které chtělo, aby se nová investiční dohoda konzultovala s nastávajícím prezidentem spojených států Joe Bidenem. Ostatní země se však k návrhu nepřidaly.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.