01_tesla

Nejbohatším člověkem na světě je nově Elon Musk

Přes tři roky vydržel na pozici nejbohatšího člověka zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos, před kterým se na žebříčku dlouhou dobu držel zakladatel Microsoftu Bill Gates. Pořadí nejbohatších lidí světa se ale opět mění a má nového lídra – nejbohatším člověkem světa se stal Elon Musk. Jak ke svému jmění přišel a jak velké jeho bohatství vlastně je?

Muskovo bohatství

Při vyslovení jména Elon Musk se většině lidí vybaví jméno Tesla, Musk je ale také zakladatelem společnosti SpaceX. Pravdou ale je, že na vrchol žebříčku, do jehož horních pater by se chtěl podívat asi každý, ho vystřelila právě Tesla. Jeho celkové jmění odhadl časopis Forbes na 195 miliard amerických dolarů, což činí v přepočtu přes čtyři biliony korun.

Je zajímavé, že 150 miliard dolarů přidal Musk za pouhých posledních 12 měsíců, což je dosti pravděpodobně nejrychlejší nárůst absolutní hodnoty jmění v historii (minimálně té moderní). Takto strmý nárůst plyne z faktu, že akcie Tesly, kterých má Musk logicky hodně, činil v loňském roce těžko uvěřitelných 743 procent. Skrývá se zde pro Muska však i velké riziko.

02_tesla

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Udrží se Tesla?

Mnozí upozorňují na fakt, že takto prudký růst tržní kapitalizace Tesly (ta nyní překonala svojí hodnotou i Facebook) ve skutečnosti neodpovídá realitě a je pouhou iluzí vytvořenou akciovými trhy. Podle skeptiků je pro firmu, která zatím vykázala zisk pouze jedinkrát za svojí existenci a je mnohem menší, než většina významných automobilek, takovýto růst ceny akcií neudržitelný a jednou dojde ke zřícení jejich ceny. Podle analytiků má Musk zhruba pět dalších let na to, aby dokázal, že Tesla je schopná nejen udávat trendy, ale také dlouhodobě generovat zisk. A tento zisk musí být podle současné ceny akcií navíc na úrovni prakticky celého dnešního automobilového průmyslu. To není snadný úkol.

Protiargument, že Muskovi už byl pád chybně předpovídán mnohokrát, je samozřejmě relevantní. Elon Musk je nepochybně velmi schopný byznysmen, který svému oboru určitě rozumí. V tuto chvíli mu navíc nahrává i vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách, neboť se podle všeho promítne do větší poptávky po elektromobilech.

A jak na zprávu o tom, že se stal nejbohatším člověkem planety Musk reagoval? Dvojicí tweetů. Ten první zněl „zvláštní“, ten druhý „zpátky do práce“.

Budoucnost tedy ukáže, jak dlouho Musk na vrcholu žebříčku nejbohatších lidí světa vydrží.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *