Dražší, ale jednodušší. Jaká nová pravidla platí od Nového roku pro svatby

svatba

Nový rok přinese jako obvykle celou řadu legislativních změn v řadě oblastí. Jednou z nich byl také matriční zákon. Způsob uzavírání sňatků tak od prvního ledna doznal určitých změn. Co je konkrétně nového?

Svatby dražší, ale jednodušší

První změnou, která se týká svateb, je jejich ceník. Poplatek za vydání matričního dokladu se zvyšuje na 300 korun, vícejazyčný formulář vyjde snoubence na 100 korun a pokud budou novomanželé  chtít uzavřít církevní sňatek, za příslušné ověření zaplatí 500 korun. Největšího navýšení se však dočkaly svatby, které se budou konat mimo úředně stanovenou místnost. Zatímco dříve činil poplatek 1000 korun, nově si za svatbu na vámi zvoleném místě zaplatíte 3000 korun.

Dobrou zprávou je však zjednodušení administrativy. V první řadě nebude třeba, aby snoubence v takzvané nematriční obci oddával starosta, nebo jiný člen zastupitelstva matriční obce. I starostové místostarostové, nebo jiní členové zastupitelstev nematričních obcí budou koci být pověřeni oddáváním. Současně se ruší podmínka stanovující, že v případě uzavírání sňatku v nematriční obci v ní musí mít alespoň jeden ze snoubenců trvalý pobyt.

svatba

Foto: Pixabay

Další novinky

Nové je i to, že u svatby nemusí být přítomen matrikář. Je to možné v případě, že má sám oddávající příslušnou odbornou příslušnost. Nejčastěji zmiňovanou novinkou je potom možnost, že právo oddávat, získali nově také poslanci a senátoři, čehož někteří ihned využili k sebepropagaci. Například Andrej Babiš již na sociálních sítích vyzval k tomu, aby se mu snoubenci hlásili.

Zjednodušují se též podmínky pro uzavírání registrovaného partnerství, které již nebude muset být stvrzeno v krajském městě. Pokud si jeden z manželů bude chtít kromě nového společného příjmení ponechat příjmení původní, budou mít možnost používat kombinaci obou zcela oficiálně, jako své nové příjmení.

Změny se týkají také jmen a příjmení v tom smyslu, že ženy si budou moci zvolit podobu svého příjmení zcela bez souhlasu svého partnera. Poslední změna se opět týká příjmení avšak nikoliv ve spojitosti se svatbou. Jde naopak o rozvod. O tom, jaké příjmení si dítě ponechá po rozvodu rodičů si bude moci samo rozhodnout již od dvanácti let na místo dosavadních patnácti let.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/z_domova/matricni-zakon-novinky-2024-svatba-zmena-jmena-vyssi-poplatky.html

https://zeny.iprima.cz/nova-pravidla-pro-svatby-veselka-venku-za-tri-tisice-odda-vas-okamura-i-babis-422546

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.