Znojemské okurky vyrobené v Turecku: Zvláštní chuť za mnohem větší peníze

Znojmia

Máte občas chuť na kyselé okurky? Aby ne, vždyť se jedná o delikatesu, která rozhodně stojí za to. Klasiku představují především ty Znojemské. Když jsem se procházel supermarketem a zabrouzdal k regálu s nimi, tak nějak jsem dostal zimnici. 700 gramů těchto okurek ve sklenici stálo 80 korun. No, člověk si ale řekne, že za tradici a kvalitu se dají peníze utratit. Tak jsem si jedny vzal, ač šlo takřka o nejdražší balení ve srovnání s konkurencí. Dělat jsem to asi neměl, i když bych možná nepsal tento článek.

Dlouholetá tradice Znojmie láká

Nepochybně, vždyť mnozí z nás dají právě na onu tradici u spousty tuzemských výrobků. Tradice okurek na Znojemsku je konkrétně stará skoro 500 let. Samotné družstvo Znojmia vzniklo po druhé světové válce jako součást brněnského podniku Fruta. V roce 1990 se privatizovalo a okurkárna ve Znojmě, respektive akciová společnost, byla vytunelována. K obnovení provozu došlo v roce 2003 v Bzenci a firma se stala součástí Hamé. Zahraniční investor, který vstoupil do Hamé, ale Znojemské okurky vzal pod svá křídla. Nyní jde o součást velkého koncernu Orkla.

ZnojmiaZnojemské okurky: Foto Radek Štěpán

Všechno je stejné, jen ne chuť

Přesně tak, potravinářský gigant si dal záležet hlavně na to, aby byl design okurek neustále stejný. Divit se tomu nelze. Tradiční nálepky lákají kupující, tak proč ne. Okurky tradiční velikost 7 až 9 cm ovšem pochází z polí v Turecku a prodávají se za dvojnásobnou cenu oproti loňskému roku. A jejich chuť? Prostě turecká. Za tureckou cenu máte také tureckou chuť, není se čemu divit. Přidaly se konzervanty a další chemie.Klíčové vstupy jsou zřejmě taky mnohem levnější. Ostatně na etiketě si původ samotných okurek můžete ověřit sami. Tedy pokud máte dobré oči. Písmo není zrovna největší. Moc jsem si nepochutnal…

Hlavní je zisk

Okurky Znojmia stále vydělávají a nejspíše mnohem více než předtím. Že by to bylo konfliktem na Ukrajině? Může za to snad covid? Ne, jednoduše nikoli. Vždyť turečtí majitelé koncernu jsou si vědomi, že tyto okurky prodají i za stávající astronomickou cenu. A je tomu tak. Bohužel.   

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/brno/zpravy/znojemske-okurky-pestovani-turecko.A200912_570658_brno-zpravy_krut, https://balastikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=808171,https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/nejisty-osud-znojemskych-nakladacek-zavod-na-morave-resi-kon/r~4e68d9f4c74611edb1f50cc47ab5f122/

Znojemské okurky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.