Předčasný důchod a přivýdělek aneb Jaké jsou možnosti a limity

seniorka

Využili jste možnosti odchodu do předčasného důchodu a řešíte přivýdělek? Naskytla se vám možnost si přilepšit k důchodu, ale nevíte, do jaké výše si můžete přivydělat? Jak je to s předčasným důchodem a prací na plný úvazek?

Poslední roky přinesly mnohonásobně vyšší zájem o předčasný důchod. Hlavním důvodem byla výhodnost odchodu do předčasné penze. Zejména pak v loňském roce byl odchod velmi výhodný, což se promítlo v enormním zájmu a zahlcení úřadů žádostmi o důchod.

Předčasný důchod vs. zaměstnání

Kdo si nechal předčasný důchod pouze přiznat, má pozastavenou jeho výplatu, tak může nadále pracovat. Pakliže je však předčasný důchod vyplácen, není možné mít současně zaměstnání, které se zakládá na účasti sociálního pojištění. Omezení platí až do dosažení řádného důchodového věku. Nicméně zákon stanovuje jisté výjimky, tudíž i v předčasném důchodu je možné si finančně přilepšit. Jak?

Předčasná penze a práce na dohodu

Pokud jste v předčasném důchodu, máte možnost pracovat na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), kde je povoleno si přivydělat do 3 999 Kč hrubého měsíčně, tj. výše, která nezakládá účast na sociálním a nemocenském pojištění. Další možností je přivýdělek v rámci dohody o provedení práce (DPP), který nesmí měsíčně překročit částku 10 000 Kč, zároveň nelze odpracovat více než 300 hodin za rok.

Přivýdělek v rámci podnikání či autorského honoráře

V případě autorského honoráře je možné mít měsíční příjem do výše 10 000 Kč. Je reálné pobírat více honorářů pod hraniční částkou, a to od několika různých firem i vydavatelů. Souhrnná částka se z pohledu daní nesčítá.

V předčasné penzi můžete nadále podnikat. Na vaše podnikání je pak nahlíženo jako na vedlejší činnost. Zásadní je zde rozhodná částka. V letošním roce váš celkový výdělek nesmí překročit 96 777 Kč.

Výdělky k předčasnému důchodu bez omezení

Existují však možnosti, jak si i v předčasné penzi přivydělat bez omezení. Jedná se prakticky o veškeré příjmy, ze kterých se neplatí sociální pojištění. Jde tak o příjem z pronájmu nemovitosti i jiných věcí, jako například automobilu apod. Dále podíly ze zisku, což znamená, že bez omezení je reálné si nechat vyplatit roční zisky z firem, ve kterých figurujete coby společník. Rovněž se jedná o příjmy z akcií, dluhopisů, kryptoměn.

Povinnost daňového přiznání

Pakliže pobíráte předčasný důchod a současně máte příjmy, ze kterých se odvádí daň z příjmu, vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání. Každý typ příjmu má konkrétní pravidla, tudíž například honoráře nebo dohody mají srážkovou daň ve výši 15 %. V případě příjmu z nájmu se jedná o 15 % z částky po odečtení nákladů.

Zdroj: https://www.naseduchody.cz/clanek_53-predcasny-duchod-a-privydelek.html https://ceskeduchody.cz/navody/prace-privydelky-predcasny-duchod-co-je-povoleno-omezeni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1184021&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Náhledové foto: Pixabay