Stala se chyba aneb řidiči jsou v pasti: Jak postupovat při problémech s elektronickým techničákem

veterán

Na začátku letošního roku byly zrušeny technické průkazy vozidel. Nahradila je digitalizovaná podoba. Jenže nastaly problémy. Jen samotné spuštění nového systému přineslo chaos. Byly zjištěny další chyby a s tím související problémy. O které se jedná? Jak napravit chyby uvedené u svého vozidla?

Systém byl spuštěn první pracovní týden v lednu a přinesl zmatek. Zkrátka chybička se vloudila. Lépe řečeno několik chyb. Centrální registr vozidel (CRV) celý první lednový týden nepředával data do systému, jenž používají STK. K tomu údajně stanice technické kontroly dostaly instrukce o tom, jak postupovat při kontrolách od ledna 2024 až na konci loňského roku. Jenže data nešla ani k pojišťovnám pro rozeznání, kdo má platit povinné ručeníplatit povinné ručení, jakožto ani motoristům. A když data začala proudit, tak zase byla neúplná či zcela chybná.

Jak napravit chyby v záznamech u svého vozidla

V systému například chybí údaje o rozměru kol vozidla, které jsou však uvedeny v papírové verzi velkého technického průkazu. Jde o to, že problém nastane v případě, že řidič přijede na prohlídku bez něj a vozidlo kvůli tomu neprojde kontrolou. Ministerstvo dopravy ví o těchto chybějících údajích v registru, které údajně vznikly při ručním zadávání dat do systému. I když se systém podařilo rozchodit, tak problémy všech motoristů ovšem zcela nezmizely. Dle techniků STK se v systémech zobrazuje zhruba jen 70 % dat.

Vzniklé chyby opraví úředník na registru ve chvíli, kdy se mu například při registraci vozidla dostane do rukou velký technický průkaz. Díky tomu pak prý budou data aktualizovaná a dostupná. Rovněž při jakékoli návštěvě RSV (registr silničních vozidel) je povinností úředníka, aby zkontroloval aktuálnost a úplnost záznamu o vozidle v RSV. Takto může opravit chyby v případě rozměrů pneumatik a kol.

Problém pro majitele veteránů

Problém mají i majitelé veteránů, kde fyzická verze technického průkazu dělá nemalou část hodnoty vozu. V tomto případě se do něj zapisovaly výměny karoserie, ale jde i o předchozí majitele, neboť mezi nimi byla mnohdy nějaká významná osobnost. V tomto případě se jedná o velmi cenný dokument. A tak není divu, že řada majitelů veteránů prohlásila, že se nevzdá svého technického průkazu a raději podepíší prohlášení o jeho ztrátě. Jelikož se jiný technický průkaz nevydává, nehrozí jim v tomto případě pokuta ani nějaký sankční poplatek.

Pozor by si měli dát však i ti motoristé, kteří se vypraví na registr vozidel pro registrační značky uložené v depozitu. Pakliže přinesou velký technický průkaz, úředník jim ho automaticky odebere a dostanou tzv. malý techničák s QR kódem, pod nímž bude možné najít některá data, která doposud obsahoval jen velký techničák.

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/technicky-prukaz-ministerstvo-dopravy-stk.A240110_105620_automoto_fdv

https://www.mdcr.cz/Media/Na-pravou-miru/Myty-a-fakta-kolem-noveho-elektronickeho-technicak

Náhledové foto: Pixabay