Spropitné. Kdy a kolik nechávat?

Spropitné u nás ještě zdaleka není samozřejmostí. Mnoho lidí jej vůbec nenechává nebo dává obsluze jen velmi málo. Dnes se tedy podíváme na to, kdy dávat spropitné a v jaké výši. Alespoň dle etikety a dobrých mravů. Pojďme tedy na to!

Jak na tom jsme v Česku?

Ze statistik vyplývá, že moc štědří na spropitném, jako Češi, nejsme. Jen asi 40 % v restauracích nebo jinde spropitné dávají. Z toho asi 80 % lidí spíše přihlíží k utracené částce v tom smyslu, že zaokrouhlují. Z toho pak vychází dýško ve výši jen několika korun. S procentuálnímu spropitnému tak sahá jen málokdo. Z dat však vyplývá, že pokud jsou Češi opravdu hodně spokojení, zvyšuje se i spropitné.

Kdy spropitné nechávat?

Určitě se nabízí otázka, v kterých situacích se vlastně ke spropitnému uchylovat. Základní poučkou je osobní obsluha a služby. Pokud situace splňuje tyto body je dýško na místě. Známé je to v restauracích či hospodách. Nejde však o jediné případy. Vždy, kdy je vám osobně poskytována nějaká služba nebos e vám osobně někdo věnuje, dejte mu za tuto činnost něco navíc. Půjde tedy například o kadeřnictví nebo třeba vázaní květin a podobně. Naopak dýško nenechávejte například v supermarketech. Zcela jistě nejde obsluze, nýbrž obchodu jako takovému.

Rady ohledně dýška

Rada číslo jedna: Spropitné pro obsluhu. Například při obsluhování v restauraci se může stát, že ten, kdož vás obsluhoval, nakonec nekasíruje. Platíte tedy u jiného zaměstnance. V takových situacích se nebojte říci, že peníze navíc patří právě tom, kdo vás obsluhoval, nikoli osobě za pokladnou. Rada číslo dvě: Platba kartou. I při té se nebojte dát dýško. Buď nechte takový obnos v hotovosti nebo obsluze řekněte před zadáním platby do terminálu, že budete dávat spropitné.  Třetí rada: Pravidlo ohledně výše. Zlaté pravidlo hovoří asi o desetině z útraty.

8 komentářů

 1. niko@centrum.cz'Jerry Odpovědět

  Spropitné vždy nechávám dle svého vlastního uvážení, a je mi naprosto jedno co je kde zvykem, nebo co se tzv. „očekává“. Někdy dám jen 2% a jindy i třeba 30%. Jsou to moje vydělané peníze a jen já určím jak s nimi naložím. Jasné? A „sorry jako“, tady někdo chce operovat s tím, že dávat někomu spropitné je v souladu s jakýmisi „dobrými mravy“? Jste vyšinutí nebo co? Dýško není moje povinnost, a s „dobrými mravy“ to nemá naprosto nic společného. Dám, pokud si to někdo opravdu zaslouží. Já dostanu prémie taky jen tehdy, pokud svou práci odvedu naprosto dokonale, nebo lépe než se očekává.

 2. niko@centrum.cz'Jerry Odpovědět

  A ještě dodám jednu věc. Pokud někdo pracuje v restauraci s průměrným provozem, pak během dne obslouží mnoho lidí. A pokud tam někdo přijde na jídlo ve dvou, tak spolu s pitím není dneska problém zaplatit 500 korun(a to se držím dost při zemi). Během 10 – 12 hodinové směny není problém pro číšníka obsloužit takových dvojic nebo „rodin“ třeba 20- 30 ( nepočítám další jednotlivé zákazníky). Pokud mu každá nechá 10%, pak by měl za jeden den cca 1500 korun na spropitném. Jestliže pracuje 15 dní v měsíci, pak si přijde mimo svůj plat na cca 22 – 23 tisíc navíc ke svému platu. Čistých a nezdaněných. Zdá se vám to dostatečně „morální“? Kolik si vyděláte vy? Podotýkám, že jsem v barech a restauracích pracoval a vím dost dobře o co se jedná, a na kolik si takový „pingl“ přijde.

  1. hb@email.cz'Ferda Odpovědět

   Pane, Vy jste totální blb. Cintáte si na pentli a nemáte nejmenší potuchy, co taková práce obnáší. Mluví z Vás závist a hloupost. Asi jste jako pingl nepracoval dlouho a Vaše výkony zřejmě nebyly oslnivé. Jinak byste zůstal v branži

  2. miska1312@seznam.cz'Michaela Odpovědět

   Já s Vámi souhlasím. Já dávám dýško přesně tím zaokrouhlováním. Hlavně když chodíme na dvě nebo tři piva obden, tak bych si moc nevydělala 😀
   Nicméně když si to člověk trošku spočítá, při množství všech obdloužených lidí jsou to pěkné sumičky. Známá, která má dokončenou jen základní školu a pracuje v obyčejné hospodě v malém městě si tím přijde na větší peníze než mám já v kanceláři a s vysokou školou.
   Teď mě asi sepere obsluha restaurací celé republiky, ale mě v práci taky nikdo nedá peníze navíc za to, že svoji práci udělám rychle nebo dobře. 🙂

 3. zdenkav61@gmail.com'Zuzana Odpovědět

  Problém bude asi v tom, že v dnešní době mají tyto profese minimální plat, právě s ohledem na to, že obdrží spropitné, které se v dnešní době moc nedává. Češi občas, cizinci nedávájí žádné spropitné. Z tohoto důvodu je zoufalý nedostatek číšníků a servírek, protože ti již nechtějí být závislí na spropitném… Mám pár známých z tohoto oboru (vyučení, či s maturitou) a chtějí prakticky všichni z oboru odejít…

 4. houby@seznam.cz'Josef Odpovědět

  No nevím o nějakém morálním hledisku, ale mně nikdo žádné spropitné nedává. Pracuji ve fabrice v obchodě a i když se též starám o naše zákazníky nejlépe to jde, nikdo žádná dýška nedává.

  Jak to, že v supermarketu spropitné nemám dávat a v restauraci ano?
  Přidu u nás do restaurace a u pultu stojí 6 servírek. Jedna slečna mi přinese jídelní lístek, další se zeptá co si dám k pití či k jídlu, polévku mi donese též někdo jiný a hlavní jídlo taktéž. Makonec si sám dojdu k pultu pro zaplacení. Tak kdo si co zaslouží z morálního hlediska?
  To se já o naše zákazníky starám o mnoho lépe, než kolikrát v hodpodě oni o mně.

  Každá profese má být zaměstnavatelem tak zaplacená, aby človék si rozmyslel jsetli tu práci chce či nechce za tu odměnu dělat. A né aby někdo nečekl na nějaký „černý“ přídavek.
  Byl jsem jednou v hodpodě v Praze, kde si vyloženě číšník o to řekl, že jsem dal tak nějak málo navíc (cca 10proc). Přišlo mi to tehdy skoro jako žebrota. Číšník v Praze a není schopen si prací vydělat na slušnou mzdu, aby nemusel žebrat o spropitné. Přišlo mi to z jeho strany trapné.

 5. jakataka@email.cz'Marie Odpovědět

  Kdyby se člověk měl řídit podle toho, kdo pro Vás udělá něco navíc, tak bych neřekla, že zrovna kadeřnice nebo květinářky, či servírky si zaslouží dýško. Jsou i další zaměstnání, které si to zaslouží. Např. zdravotní sestry – některé se lidem věnují nad své povinnosti, některé uklízečky – bez jejich dobré práce by hned bylo vidět, jak jsou potřebné, pracovnice na informacích – věnují se Vám osobně, abyste se dověděli co potřebujete, šatnářky – starají se o Vaše věci, pradleny, atd. atd.
  Není to závist, ale pravdu měl Josef, že práce má být ohodnocena zaměstnavatelem. Mě také nikdy nikdo nic nedal, a to jsem se starala…..

 6. janjirak@post.cz'jenicek54 Odpovědět

  zaplatím tak jaké spropitné. pracovník bere plat. to bych mohl dávat spropitné i na úřadě, že mě obsloužili, pošťačce, že mě pozdravila. výčet je nekonečný. kdo dá spropitné Vám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *