Odškodnění za zpoždění se týká i autobusové a lodní dopravy

Řecka

I v letošním roce vyrazily během léta miliony Evropanů, aby si užily svoji zaslouženou dovolenou. Pro dopravu při tom používají nejrůznější dopravní prostředky. Někteří si zvolili letadlo, jiní vlak, další spoléhali na autobus, někdy v kombinaci s trajekty. Je bohužel nevyhnutelné, že některé z cestovatelů postihne při cestě na dovolenou, nebo zpátky domů nepříjemnost v podobě zpoždění, zrušeného spoje apod. Na rozdíl od kompenzací za komplikace v letecké dopravě jsou ale kompenzace u dalších typů dopravních prostředků veřejnosti známé mnohem méně. Na co máme při cestování po Evropě nárok?

Letecká doprava

O svých právech při cestování letadlem již Evropané většinou vědí. V případě, že je let zrušen, zpožděn o více než tři hodiny, nebo je cestujícímu odepřen vstup na palubu, vzniká nárok na zajištění alternativní dopravy, občerstvení, ubytování, nebo finanční kompenzaci.

Kompenzace od letecké společnosti mohou činit u letů na velké vzdálenosti až 600 euro. Za zmínku stojí i to, že na kompenzaci vzniká nárok i v případě, že let s evropským dopravcem začíná v některé ze zemí mimo EU. Platí samozřejmě, že na kompenzaci nevzniká nárok ve chvíli, kdy je příčinou problémů zásah vyšší moci, nebo je mimo možnost ovlivnění leteckou společností.

železnice

Foto: Pixabay

Železniční doprava

Podobný systém kompenzací platí i na železnici. V případě, že má vlak zpoždění od 60 do 120 minut, cestující má nárok na 25 % z ceny jízdenky, v případě delšího zpoždění potom na 50 % z původní ceny jízdenek. Kompenzaci musí železniční dopravci vrátit cestujícímu do jednoho měsíce od doručení žádosti a může mít podobu peněz, nebo poukázek na nákup dalších jízdenek.

Autobusová doprava

V případě autobusové dopravy se kompenzace nevztahují na zpoždění vzniklé na cestě, neboť zácpy na silnicích dopravci ovlivnit nemohou. Kompenzace se ale vztahují na situace, kdy cestující není v puštěn na palubu autobusu, autobus má velké zpoždění již na odjezdu z výchozí stanice, nebo je jízda zrušena.

Lodní doprava

Cestuje-li člověk v Evropě lodí a do svého cílového přístavu dorazí o více než hodinu později, má nárok na vrácení 25-50 % z ceny lodního lístku, opět v podobě poukázek nebo peněz. Samozřejmě platí, že lodní společnost je zodpovědná i za zrušení spoje, nebo nevpuštění na palubu.

Cestující má v Evropě zkrátka velmi silná práva a v případě potřeby to může kdykoliv využít.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-jak-na-odskodneni-za-zpozdeni-na-cestach-40432657 

Https://www.cestujlevne.com/blog/zpozdeny-let

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.