Nárok na starobní důchod: Pozor, ne vše se zohledňuje. Co se nezapočítává do důchodu

důchod

Důchod je poslední dobou velmi probírané téma. Je to dáno i řadou změn ohledně nároku na přiznání starobního či předčasného důchodu. Abyste měli nárok na důchod, tak je třeba dosáhnout potřebný věk, jakožto i získat minimální dobu pojištění. Pozor! Ne vše se totiž započítává do důchodu. Co se při výpočtu důchodu nezohledňuje?

Mnozí se mylně domnívají, že se do důchodu započítává takřka vše, včetně krátkodobého úvazku, brigády, celá doba evidence na úřadu práce apod. Pro výpočet starobního důchodu se zohledňují příjmy od roku 1986 až do roku, jenž předchází přiznání důchodu. Výdělky před rokem 1986 se do důchodu nepočítají, nemohou ho ovlivnit pozitivně, ani negativně. Z tohoto období se hodnotí jen doba pojištění. Co však nenáleží do této doby pojištění?

Pasivní příjem, péče o domácnost

Do důchodu se počítají jen příjmy, ze kterých se platí sociální pojištění. Pakliže máte v určitém období pouze kapitálový příjem, podíly ze zisku firmy, příjmy z pronájmu, autorské honoráře nižší než 10 000 Kč měsíčně, tak se vám tyto příjmy nezapočítávají do důchodu. Rovněž nemáte toto období evidované coby dobu pojištění. Pokud jeden z rodičů nepracuje, zůstane doma a stará se o domácnost a dítě starší 4 let (pokud se nejedná o nemocné dítě závislé na pomoci), tato doba se rovněž nepočítá do důchodu.

Práce tzv. „načerno“

Jak už je uvedeno výše, do důchodu se počítá výhradně doba, po kterou je řádně odváděno důchodové pojištění. A to u práce „načerno“ rozhodně není. Jedná se o různé melouchy, brigády bez sepsané dohody a obdržení finanční odměny na ruku. Svědecké prohlášení je zde možné uznat jen v mimořádných případech, kdy byly doklady o zaměstnání zničeny následkem živelní katastrofy.

Podnikání bez odvodů

U osobo, které podnikají, se do důchodu počítají jen roky, za které bylo zaplaceno pojistné. Pokud jste v některém roce podnikali, měli příjmy, ale neplatili jste pojistné, tak se vám daný rok nepočítá do důchodu. Jedná se například o situaci, kdy jste v rámci podnikání měli nízký příjem, nedosáhli jste částky pro účast na důchodovém pojištění a dobrovolně jste se nepřihlásili. V letech 1996 až 2004 bylo například možné při ztrátě požádat stát o vrácení sociálního pojištění, čehož řada podnikatelů využila.

Dlouhodobá nezaměstnanost a evidence na úřadu práce

Pakliže jste nezaměstnaní a nejste evidováni na úřadu práce, tato doba se samozřejmě vůbec nepočítá. Pokud v době nezaměstnanosti jste evidování na úřadu práce, tak se počítá jen částečná doba do důchodu, tj. započítává se celá doba, kdy pobíráte podporu nebo absolvujete prostřednictvím úřadu práce rekvalifikační kurz. Evidence na úřadu práce bez podpory se počítá do důchodu jen ve výši 3 let, a to zpětně od žádosti o důchod.

Vzdělávání, invalidní důchod, vězení bez zaměstnání

Jako náhradní doba pojištění se počítá jen pobírání invalidního důchodu III. stupně. V případě důchodu I. či II. stupně invalidity se nezohledňuje pro starobní důchod. Jen zde platí, že pokud dosáhnete 65 let a nemáte potřebnou dobu důchodového pojištění, tak se vám transformuje invalidní důchod na důchod starobní ve stejné výši.

Veškerá doba studia probíhající po roce 2010, jako například střední či vysoká škola, se pro potřeby důchodu vůbec nezapočítává. Rovněž tak výkon trestu ve vězení bez zařazení do pracovního poměru se nepočítá do doby důchodového pojištění.

Zdroj: https://ceskeduchody.cz/navody/doby-pojisteni-prehled-vydelky-situace-ktere-se-nepocitaji-do-duchodu

https://www.mpsv.cz/myty-fakta-duchody

Náhledové foto: Pixabay