Jaká je historie papírových bankovek ve světě i u nás

bankovky

Papírové bankovky jsou pro nás naprosto běžnou věcí a tvoří většinu hotovosti, kterou u sebe nosíme. Bankovky tu však nebyly vždy. Pod pojmem peníze se po větší část historie lidstva chápaly kovové mince. Bankovky z papíru jsou poměrně moderní záležitostí. Kdy přesně ale papírové bankovky vznikly a kdy se s nimi seznámili i obyvatelé českých zemí.

Prapůvod papírových bankovek 

Podle historiků se první předchůdci papírových peněz objevili již v sedmém století ve starověké Číně. Důvod byl prostý: nošení těžkých kovových mincí bylo značně nepraktické a staří Číňané měli možnost nechat si je u obchodníka, který místo toho vystavil papírovou stvrzenku. Podobně se bankovky začaly prosazovat také v Japonsku a Persii. V Evropě se papírová platidla objevila díky finančnímu systému templářského řádu. Stále šlo však spíše o určitý druh směnky spíš než o bankovku v pravém slova smyslu.

První bankovky

První skutečná evropská bankovka byla vydána v roce 1661 švédskou bankou, která tímto způsobem řešila nedostatek stříbrných mincí. Systém brzy přijaly i další země. Přechod na papírové bankovky byl ve skutečnosti nevyhnutelný, neboť objem obchodu začínal prudce růst a mince nebyly schopné jej pokrýt.

bankovky

Foto: Pixabay

V Českých zemích se papírová platidla objevila poprvé v době vlády Marie Terezie. Ve své době jim bylo přezdíváno bankocetle. Nejprve byla do oběhu uvolněna platidla v hodnotě pět, deset, dvacet pět, padesát a sto zlatých. Později potom přibyly i bankocetle v hodnotě sto a pět set zlatých. Jejich vydávání se však rakouská banka snažila spíše hasit problémy státní pokladny způsobené nákladnou válkou s Pruskem. Vzhledem k vydávání příliš velkého množství bankovek však ekonomika v roce 1811 zkolabovala. První zkušenost lidí v českých zemích s papírovými bankovkami tak byla vlastně negativní.

Na začátku 20. století již byly papírové bankovky běžnou věcí. Když v roce 1918 vzniklo Československo převzalo v první fázi své existence rakouskou měnu, samozřejmě řádně okolkovanou. Československá koruna vznikla v roce 1919 na základě reformy připravené tehdejším ministrem financí Aloisem Rašínem. Spolu sní samozřejmě vznikly první bankovky. Na jejich návrhu se podíleli i takový umělci jako byli Alfons Mucha, nebo Max Švabinský. Právě jeho bankovka v hodnotě tisíc korun byla v roce 1934 oceněna na světové výstavě v Paříži.

Bankovky procházely samozřejmě změnami, které odpovídaly a odpovídají politickým změnám. Bankovky se proto měnily po roce 1948, po měnové reformě v roce 1953, po sametové revoluci, nebo po rozpadu Československa v roce 1993.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/prvni-bankovky-v-ceskych-zemich-se-jmenovaly-bankocetle-277524

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/petitisicikoruna-padelek-cnb-vyroci-bankovy.A231214_091228_ekonomika_alis

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.