SK Slavia Praha čeká změna, novým majitelem by měl být Čech

fotbal

Jeden z nejúspěšnějších klubů domácích fotbalových klubů, SK Slavia Praha, se chystá změnit majitele. Finančníka Pavla Tykače zajímá koupě Slavie. Po dokončení převzetí klubu by měl Tykač zaujmout pozici v čele dozorčí rady. Podle nejnovějších zpráv, prošla dohoda prvním ze tří kroků. Současným vlastníkem klubu je čínská společnost CITIC Group. Celková cena obchodu se odhaduje na dvě miliardy korun. Pokud vše půjde hladce, celá záležitost by mohla být hotová do konce roku. Poté budou následovat posouzení regulačních úřadů, což by neměl být velký problém. Tykač nebyl dosud zapojen s fotbalovým odvětvím.

Úspěšný klub

Slavia patří mezi nejúspěšnější fotbalové kluby v České republice. Celkově získala titul jednadvacetkrát, což ji historicky řadí na druhé místo. Lepší je v tomto ohledu už jen městský rival Sparta. V současném UEFA koeficientu ji náleží za posledních pět let 31. místo mezi všemi evropskými týmy. Poslední léta patří právě Slavii, která vystřídala na čele Viktorii Plzeň. Růžky vystrkuje také Sparta, která poslední roky tápala, ale po angažování Briana Priskeho opět zažívá lepší časy.

V současnosti zažíváme velmi vydařenou sezónu v evropských soutěžích, když všechny tři kluby postoupily do dalších fázích. Ačkoli se nejedná o Ligu mistrů, tak i za postup do dalších fází si kluby přijdou na slušné peníze. Díky této jízdě je velice pravděpodobné, že příští ročník bude mít český fotbal dva zástupce v Lize mistrů, z nichž jeden by mohl rovnou postoupit do základní fáze. Pod Jindřichem Trpišovským zažívá Slavia opět zdařilé období. Po zbytečných ztrátách ale ztrácí 5 bodů, i když mají zápas k dobru, na vedoucího Spartu.

Zachování kostry týmu

Pokud bude celý obchod úspěšný, tak se nebudou konat extra změny. Jaroslav Tvrdík, včetně trenérského štábu zůstane. Odejdou pouze čínští manažeři. Nový majitel má v plánu zahájit výstavbu mládežnické akademie. O tu byl zájem i předtím, ale kvůli přísným regulím v Číně nebyla tato investice možná. V minulosti byl zájem o Slavii ze strany USA, ale kvůli geopolitickým důvodům byl jakýkoliv případný obchod zamítnut. Číňanům vyhovuje skutečnost, že se jedná o českého investora. Pavel Tykač patří mezi nejbohatší Čechy.

Zdroj: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-fotbal-prodej-slavie-dostal-v-cine-prvni-zelenou-tykac-uz-zna-svou-roli-241755

Náhledové foto: Pixabay