Jak se české vysoké školy staví k umělé inteligenci?

mozek

Debata o kladech a potenciálních rizicích umělé inteligence je v posledních měsících velmi bouřlivá. Zapříčinilo to samozřejmě zpřístupnění nástrojů jako je ChatGPT. Využívat je může prakticky kdokoliv, a to vytváří v některých oborech nové výzvy. Ve Spojených státech i v Evropě se řeší problém, jak na umělou inteligenci nahlížet v souvislosti se školami. Zajímavý průzkum byl nyní proveden na českých vysokých školách.

Dva odlišné přístupy

Nejbenevolentnější přístup k používání AI zaujala pražská VŠCHT, která studentům spolupráci s umělou inteligencí povoluje. Upozorňuje však na to, že za veškeré výstupy je zodpovědný sám student a také na to, že AI často chybuje.

Naopak Univerzita Karlova zatím umělou inteligenci nepovoluje. Její představitelé ale upozorňují na to, že se jedná spíše o přechodný čas během kterého bude třeba nalézt vhodný model pro zakomponování AI do výuky, které je prakticky nevyhnutelné a potenciálně také velmi přínosné.

AI

Foto: Pixabay

AI studium nenahradí

Podobný přístup jako Univerzita Karlova zatím volí většina českých vysokých škol. Současně však přiznávají, že dokazování toho, že tu kterou práci nevypracoval sám student, ale umělá inteligence je velmi obtížné, respektive spíše nemožné. Pokud by se však některý student rozhodl přenechat svoji práci umělé inteligenci kompletně, velmi pravděpodobně by to bylo jasné z jeho výkonů u ústních zkoušek a obhajob.

Využití umělé inteligence ve vzdělávání bude čím dál tím častější a rozhodně se nebude týkat pouze vysokých škol. V následujících letech musíme jen přijít na to, jak si s AI nastavit podobu spolupráce.

Zdroje informací: https://www.zive.cz/clanky/ai-a-chatgpt-na-ceskych-vysokych-skolach/sc-3-a-221542/default.aspx

https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/vysoke-skoly-pripravuji-ceske-vzdelavani-na-umelou-inteligenci

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.