Jak na změnu trvalého bydliště

Změna trvalého bydliště představuje nejen zásadní krok v životě každého z nás, ale také vidinu spousty nepříjemných momentů na úřadech. Právě proto je důležité se dokonale připravit a neponechat nic náhodě, aby všechno proběhlo víceméně hladce. V tomto článku vám vysvětlíme, jaké kroky je potřeba podniknout a na co si dát pozor.

Každý občan může být jen jedno bydliště

Každý občan České republiky může mít na úřadech nahlášené jen jedno trvalé bydliště, které případně doplní bydlištěm přechodným (příklad: bydlení v nájmu). Adresa trvalého bydliště je pro úřady směrodatná a musí být tvořena evidenčním nebo popisným číslem v objektu, který je pro bydlení.

Změna trvalého bydliště vyžaduje vaši přítomnost na několika různých úřadech, přestože úkon jako takový není nikterak složitý. Stačí pouze navštívit příslušnou pobočku a vyplnit jeden formulář. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy potřebujete vyměnit doklady.

Občanský průkaz vyžaduje návštěvu několika úřadů

Jako první vás jistě napadne, že změnu vyžaduje především občanský průkaz. Kvůli tomu stačí navštívit ohlašovnu obecního úřadu, podat přihlašovací lístek a uhradit poplatek ve výši 50 Kč. Roh vaší stávající občanky úředník odstřihne a vystaví vám dočasný doklad totožnosti s uvedením staré i nové adresy.

Nové bydliště následně musíte něčím doložit. K tomu dopomůže výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouva s razítkem katastru. V případě bydlení nájmu zase postačí doložit smlouvu nájemní.

Žádost o nový občanský průkaz musíte ze zákona podat ve lhůtě 15 dní od změny trvalého bydliště. Nový doklad pak bývá k vyzvednutí do třiceti dní, případně můžete zaplatit 1000 Kč za expresní vyřízení do 24 hodin.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Řidičský průkaz, pojišťovny a živnostenský úřad

Pokud se stěhujete z jednoho města do druhého, musíte nahlásit i změnu řidičského průkazu do pěti kalendářních dnů. Správní poplatek za tento úkon činí 50 Kč, rychlé zpracování do pěti dnů pak vyjde na 500 Kč. Dále je potřeba navštívit také zdravotní pojišťovny, finanční úřad, správu sociálního zabezpečení nebo živnostenský úřad, pokud se živíte jako podnikatel.

Vyplatí se dát vědět i svému telefonnímu operátorovi, lékařům, bankovním společnostem a všem další subjektům, s nimiž pravidelně přicházíte do styku.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.