Co vše si lze odepsat z daní

Daně nejsou příjemná věc. Jde však o jednu z mála jistot, s kterou musíme počítat. Poroto se dnes podíváme na to, co si lze od daní odečíst, abychom v konečném důsledku platili méně. Znáte tyto položky? A používáte tyto možnosti?

Nezdanitelná části základu daně

Pokud do vašeho daňového přiznání zahrnete příjmy a odečtete od nich výdaje, dostanete hodnotu, která se nazývá základ daně. 15 % z tohoto základu pak tvoří onu daň z příjmů fyzických osob. Z takto vypočítané dani lze ještě odečíst daňové slevy. Ty tedy snižují výslednou daň. my se však dnes zaměříme na takzvané nezdanitelné části základu daně. Tedy na takové položky, které snižují onen základ, z kterého se až následně daň vypočítá.

Dary

O spoření na důchod, životním pojištění nebo třeba hypotékách a stavebním spoření asi víte. Víte však také, že si můžete odečíst ze základu hodnotu darů, které darujete na účely, které stanovuje zákon? Které to jsou? Jde o charitu, kulturu, školství, ekologii nebo tělovýchovu. Celková hodnota musí být minimálně 1000 Kč nebo musí přesáhnout alespoň 2 % původního základu daně. Cenu takových darů si pak lze odečíst, avšak maximálně 15 % původního základu. Jde-li o dar ze společného jmění manželů, pak může odpočet uplatnit jen jeden partner nebo oba, avšak jen ve výši jeho poměrné části. Do přiznání budete potřebovat potvrzení o daru.

Darovaní krve

Další položkou, kterou lze od daňového základu odečíst a tím ve výsledku snížit daň je darování krve. Jde vlastně o speciální druh darování. Musí jít o bezplatné darování. Odečet se tak nevztahuje na placené darování plasmy. Naopak se do tohoto darování počítá i takové dárcovství krve, kdy vám jen proplatí cestovní náklady. Ta takové každé darování si odečtěte 3000 Kč. Daroval-li jste kostní dřeň, pak odečet dělá dokonce 20 000 Kč. Opět je nutné dodat potvrzení.

Zvýšení kvalifikace

Další položkou, kterou si představíme je zvyšování kvalifikace. Touto cestou si lze daňový základ snížit až o 10 000 Kč. Konkrétně v případě, že absolvujete zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Jde typicky o zvyšování profesní kvalifikace. Odečíst si však lze jen skutečné výdaje. Navíc vám je nesmí proplácet zaměstnavatel. Pro lidi se zdravotním postižením je limit pro výdaje 13 000 Kč a u těžce postižených 15 000 Kč. Nebudou vám však uznány platby za studium na vysoké či střední škole nebo autoškole.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.