Asie nejspíše Evropu ekonomicky rozdrtí: Náznaky lze pozorovat už nyní

Evropská unie

Máte pocit, že Evropa je jedním ze středů světa? Myslíte si, že všechny státy světa stojí o to, aby právě s evropskými zeměmi obchodovaly? Pokud ano, nejspíše jste na omylu. Ekonomická kondice Evropské unie není rozhodně taková, jaká bývala v minulosti. Naopak, spíše uvadá a vypadá to, že nás Asie jednoduše přejede. Podívejme se na některé ukazatele, které tomuto tvrzení nepochybně napovídají.

Zběsilý útěk před recesí

Desetinka procentního bodu dělila Německo od toho, aby se dostalo do recese. Vždyť podíl veřejných výdajů v HDP v roce 2022 se dostal v Evropské unii na 53,1 %. Zadlužuje se na úkor soukromého sektoru, a to hodně. Pokud jsou degradovány soukromé investice, samozřejmě se zpomaluje hospodářský růst a snižuje životní úroveň. Dvouciferná inflace také není zrovna dvakrát ideální vizitkou fungování Evropské unie.

Strategie hospodářské bezpečnosti

Projekt, který se podobá jakémusi jádru bývalé RVHP. Evropská unie hodlá nějakým způsobem upevnit své zdánlivě globální postavení a snaží se identifikovat své nepřátele. Ty už ale každý zná. Jedná se o Rusko a Čínu. Evropa se prostě chce nějakým způsobem ochránit hlavně před Čínou. Ekonomika této asijské země raketově stoupá a v podstatě drtí všechny ostatní. Ochranná opatření jsou ale naprosto nesmyslná a zbytečná.

Čína roste a bude ještě hůř

Od roku 1991 Čína ekonomicky neskutečně roste. Stojí za tím právě povolení soukromého vlastnictví a orientace na trh. Z hlediska tržní ekonomiky je na tom Čína lépe než Evropská unie, a dokonce předčí také Spojené státy americké. Privatizace a liberalizace ekonomiky. To jsou dva termíny, které dostaly Čínu na ekonomický piedestal. Čína roste podobně rychle jako Německo po válce nebo USA na konci 19. století. To byly růsty vskutku ukázkové.

Levičáci argumentují strašnými pracovními podmínkami

O šílených pracovních podmínkách v Číně by se dalo diskutovat. Panovaly tady tehdy, když vládl Mao. Vše se doslova dramaticky změnilo a dnes už fungují továrny a výrobny v Číně jinak. Ekonomika už není kompletně pod státní kontrolou. Amerika má trh stále ještě na vysoké úrovni a jeho míru snižovat nehodlá. Evropa to dělá opačně. Chce zamezit čínským investicím do kritické infrastruktury. Na úkor trhu se rozvíjí stát. Navíc se řeší Green Deal. Vše je ale tak trochu špatně. Elektromobily z Číny Evropu za chvíli stejně zaplaví a automotive nejspíše půjde postupně ke dnu a s ním celá Evropa. Vyhlídky jsou smutné.

Zdroje info: Autor, https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=803230, https://www.china-business.cz/poradna/se-cina-dostala-tak-daleko/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.